10 Նոյեմբեր 2010 - 10:34 AMT
2011-ին ՀՀ սպորտի և երիտասարդության նախարարությունը կկազմի հայ երիտասարդության խնդիրների վիճակագրությունը
Սպորտի և երիտասարդության փոխնախարար Արսեն Քարամյանը նոյեմբերի 10-ին հանդիպել է լրագրողների հետ և պատմել է հայ երիտասարդության խնդիրների մասին:
Քարամյանը նշել է, որ 1945-ի նոյեմբերի 10-ին Լոնդոնում ձևավորվել է Ժողովրդավարական երիտասարդության համաշխարհային ֆեդերացիա, որը զբաղվել է երիտասարդության հետ կապված տարբեր հարցերի լուծմամբ: Իսկ 1999-ի օգոստոսին ՄԱԿ-ն այդ օրը հռչակել է երիտասարդության միջազգային օր:
Քարամյանի խոսքերով, Հայաստանում բնակվում է շուրջ 900 հազար երիտասարդ, և 2011-ին սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը դիտարկում կանցկացնի և կկազմի համապատասխան վիճակագրություն: «Մենք կփորձենք իմանալ, թե քանի երիտասարդ կրթություն ունի, նրանցից քանիսն է աշխատում կամ ընտանիք ունի: Հետազոտությունից հետո մենք կհրապարակենք հայ երիտասարդության մասին զեկույց: Միայն կոնկրետ փաստերի դեպքում երիտասարդական ծրագիրը կարող է արդյունավետ լինել»,- ասել է Քարամյանը և հավելել, որ նման դիտարկում անցկացվել է 2007-ին, բայց թերություններ է ունեցել:

Замминистра спорта и по вопросам молодежи Армении Арсен Карамян 10 ноября встретился с журналистами и рассказал о проблемах армянской молодежи.
Карамян отметил, что 10 ноября 1945 года в Лондоне была сформирована Всемирная федерация демократической молодежи, которая занималась решением разных вопросов, связанных с молодежью. А 12 августа 1999 года ООН провозгласила этот день Всемирным днем молодежи.
По словам Карамяна в Армении около 900 тыс. молодых людей, и в 2011 году Министерство спорта и по вопросам молодежи проведет мониторинг и составит соответствующую статистику. “ Мы постараемся узнать, сколько молодых людей имеют высшее образование, сколько из них работают или имеют семьи. После исследования мы опубликуем национальный доклад об армянской молодежи. Только в случае конкретных фактов молодежная программа может быть эффективной”,- сказал Карамян.