10 November 2010 - 11:39 AMT
Հանրահայտ և հեղինակավոր դերասան Երվանդ Մանարյանը և հայտնի ռեժիսոր, «Սարդարապատ» շարժման անդամ Տիգրան Խզմալյանը հայտարարել են, պատկերավոր ասած, «հանցագործների» մի խումբ հավաքելու մասին, որոնք պատրաստ են օգտագործել պայքարի բոլոր մեթոդները Սյունիքի մարզում ուրանի հանքերի օգտագործման դեմ և կոչ են արել բարեխիղճ քաղաքացիներին մասնակցել առաջիկա հանրահավաքին:
Լեռնաձոր համայնքում ուրանի հետախուզման աշխատանքներ են տարվում: Քանի որ ուրանի հանքերի շահագործումը մահացու սպառնալիք է տեղի բնակչության համար, նոյեմբերի 11-ին Կապանի մշակույթի տան մոտ տեղի կունենա խաղաղ արտոնված հանրահավաք:
Լավ ծանոթ լինելով մարզի կենցաղի հետ, Երվանդ Մանարյանը խորապես մտահոգված է այնտեղի գործընթացներով: «Ընդերքը տակնուվրա են անում, իսկ եկամուտը գրպանում են, ավելին, այդ մարդիկ հեռանում են երկրից»,-ասել է նա: Դերասանն ընդգծել է, որ նախաձեռնող խումբը դեմ չէ Սյունիքի ընդերքի հարստության օրինական օգտագործմանը: Մանարյանը հավելել է, որ իշխանությունների կարճամտությունը հանգեցնում է նրան, որ քանդվում են «ապագայի հիմքերը, որի համար մենք պատասխանատու ենք»:
Տիգրան Խզմալյանն ընդգծել է, որ ըստ ՀՀ Սահմանադրության իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, ժողովրդին են պատկանում նաև ընդերքի հարստությունները: «Ընդերքը պետք է ծառայի երկրի բարօրությանը, իսկ այժմ այն վնասում է ժողովրդին»,-ասել է նա:

Популярный и пользующийся авторитетом актер Ерванд Манарян и известный режиссер, член оппозиционного движения «Сардарапат» Тигран Хзмалян объявили о сборе группы, образно выражаясь, “преступников”, которые готовы использовать все методы для борьбы против безбожного использования уранового месторождения в Сюникской области Армении и призвали добросовестных граждан присоединиться к предстоящему митингу.
В общине Лернадзор ведутся работы по выявлению запасов урана. В связи с тем, что эксплуатация уранового рудника является смертельной угрозой для населения региона, 11 ноября на площади, прилегающей к Дому культуры города Капан, состоится мирный санкционированный митинг.
Будучи хорошо знакомым с бытом области, Ерванд Манарян глубоко обеспокоен теми процессами, которые сейчас там протекают. «Недра перерывают с ног до головы и выручку кладут в свой карман, более того, эти люди уезжают из страны», – сказал он. При этом актер подчеркнул, что инициативная группа не против законного использования богатств недр Сюника. Ерванд Манарян добавил, что недальновидность властей приводит к тому, что «рушатся основы будущего, за которое мы несем ответственность, поскольку мы не осознаем, в какой ситуации находимся».
В связи с этим Тигран Хзмалян подчеркнул, что согласно Конституции Армении власть принадлежит народу, народу принадлежат и богатства недр. «Недра, которые мы имеем, должны служить на благо народа, а сейчас они служат в ущерб ему», – сказал он.