10 Նոյեմբեր 2010 - 14:33 AMT
«Հավատը քաղաքական գործիչների համար գործիք է դարձել»,- նոյեմբերի 10-ին «Աղանդները հետխորհրդային տարածքում. վտանգի աստիճանը և հոգևոր անվտանգությունը» թեմայով Երևան-Մոսկվա-Թբիլիսի-Կիև հեռուստակամրջի ժամանակ հայտարարել է «Քայքայիչ պաշտամունքներից տուժածների օգնության և վերականգման» կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարները հաճախ համագործակցում են աղանդների հետ ընտրազանգված ապահովելու համար: «Այս երևույթը բնորոշ է ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ ողջ հետխորհրդային տարածքին»,- նշել է նա:
Ալեքսանդր Ամարյանը հավելել է, որ 2008-ի մարտի 1-ից մեկ օր առաջ հրապարակում գտնվել են շատ աղանդավորներ:

“Вера стала орудием для политиков”, – сказал 10 ноября в ходе видеомоста Ереван-Москва-Тбилиси-Киев на тему “Секты на постсоветском пространстве: степень угрозы и духовная безопасность” руководитель общественной организации “Центр помощи и реабилитации жертв деструктивных культов” Александр Амарян. По словам эксперта, главы политических партий зачастую сотрудничают с главами сект для обеспечения электората. “Это явление присуще как Армении, так и всему постсоветскому пространству”, – отметил он.
Александр Амарян добавил, что за день до 1 марта 2008 года, когда в результате беспорядков погибло 10 человек, на площади находилось очень много сектантов.