«Եթե 90-ականներին աղանդները ներթափանցում էին Արևմուտքից և հաճախ որևէ տեղեկություն ստանալու համար ես կապվում էի արևմտյան մասնագետների հետ, ապա այսօր մեր երկրում շատ են հայրենական ծագում ունեցող աղանդները: Այժմ ինձ են հաճախակի հեռաձայնում այս կամ այն երևույթը պարզաբանելու համար»,-նոյեմբերի 10-ին «Աղանդները հետխորհրդային տարածքում. սպառնալիքի աստիճանն ու հոգևոր անվտանգությունը» թեմայով Երևան-Մոսկվա-Թբիլիսի-Կիև կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է նահատակ Իրինեյ Լիոնսկու անվան կրոնագիտական հետազոտությունների կենտրոնի նախագահ, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Դվորկինը: Նա հավելել է, որ քայքայիչ աղանդները վտանգավոր են չորս մակարդակով՝ մարդու, ընտանիքի, հանրության, պետության: «Ռուսաստանում այսօր շուրջ 80 հայտնի տարածված աղանդներ կան և շուրջ հազար մանր աղանդներ»,-ասել է ռուս պրոֆեսորը:
Իր հերթին քայքայիչ պաշտամունքներից տուժածների օգնության և վերականգման կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը նշել է, որ ամբողջատիրական աղանդների նպատակն է իշխանությունն ու փողը: «Նրանց ներկայացուցիչները իրենց գործունեությնա մեջ օգտագործում են հատուկ ծառայություններին բնորոշ մեթոդներ՝ ներշնչումից ու հիպնոզից մինչև տեխնիկական միջոցներ: Նրանք լավ են կիրառում այն զգայարանները, որոնք «ճնշում են» ուղեղի վրա՝ տեսողությունը, լսողությունը, հոտառությունը»,-ասել է Ամարյանը: Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանում նոր միտում է հայտնվել՝ «բոլոր ամբողջատիրական աղանդները միավորվում են մեկ տանիքի տակ»:

10 Ноябрь 2010 - 14:58 AMT
“Если в 90-х годах секты проникали к нам с Запада и зачастую, чтобы раздобыть какую-либо информацию, я связывался с западными специалистами, то сегодня в нашей стране очень много сект отечественного происхождения, и теперь я получаю звонки, для того, чтобы объяснить то или иное явление”, – сказал 10 ноября в ходе видеомоста Ереван-Москва-Тбилиси-Киев на тему “Секты на постсоветском пространстве: степень угрозы и духовная безопасность” президент Центра религиоведческих исследований во имя священномученика Иринея Лионского, профессор Александр Дворкин. Он добавил, что деструктивные секты представляют собой опасность на четырех уровнях: человек, семья, общество, государство. “В России на сегодняшний день насчитывается около восьмидесяти известных распространенных сект и до тысячи мелких локальных”, – отметил российский профессор.
В свою очередь руководитель общественной организации “Центр помощи и реабилитации жертв деструктивных культов” Александр Амарян отметил, что целью тоталитарных сект являются власть и деньги. «Их представители используют в своей деятельности методики, присущие специальным службам: начиная от методов внушения и гипноза до технических средств. Они хорошо орудуют теми органами чувств, которые “давят” на мозг – глаза, уши, обоняние», – сказал Амарян. Он также добавил, что в Армении появилась новая тенденция – “все тоталитарные секты объединяются под одной крышей”.