ՀՀ կառավարությունը կրթության և գիտության նախարարությանն անհրաժեշտ միջոցներ է տրամադրել համակարգիչներ ձեռք բերելու համար: Ինչպես հայտնել է կրթության փոխնախարար Արա Ավետիսյանը, Հայաստանի 1450 դպրոցներում համակարգիչներն անհավասար են բաշխված: Բացի դրանից, նրա խոսքերով, մարզային դպրոցներում տեխնիկան հին է:Դրա հետ կապված` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ դա շատ կարևոր հարց է և ՀՀ նախագահի հանձնարարականով բարձրացվում է դպրոցներում համակարգչային հագեցվածության մակարդակը:
«Ցավոք սրտի, այդ ցուցանիշով մենք զիջում ենք շատ երկրների: Եթե ՏՏ ոլորտն առաջնային է մեզ համար, ապա մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք, թե որ մակարդակում է մեզ մոտ գտնվում ՏՏ տեխնոլոգիաների դասավանդումը և կան արդյոք անհրաժեշտ համակարգիչներ»,- ասել է վարչապետը:
Հայկական դպրոցներում համակարգչային հագեցվածության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով 2010-ի պետբյուջեով նախատեսվում է կրթության նախարարությանը հատկացնել 700 մլն դրամ:

Правительство Армении выделило министерству образования необходимые средства на приобретение компьютеров. Как сообщил заместитель министра образования РА Ара Аветисян, компьютеры в 1450 школах Армении распределены неравномерно. Кроме этого, по его словам, в областных школах страны техника старая. В связи с этим премьер-министр Тигран Саркисян отметил, что это очень важный вопрос и по поручению президента Армении Сержа Саргсяна повышается уровень компьютеризации в школах.
«К сожалению, по этому показателю мы уступаем многим странам. Если ИТ-сфера приоритетна для нас, то мы должны обращать внимание на то, на каком уровне у нас находится преподавание информационных технологий и есть ли необходимые компьютеры», – добавил премьер.
При этом Саркисян отметил, что в сфере ИТ есть компании, которые готовы реализовать проекты в школах, что позволит обеспечить прогресс в этой сфере.
С целью повышения компьютеризации в армянских школах по госбюджету 2010 года предусмотрено, что Министерству образования в общей сложности должно быть выделено 700 млн. драмов.