11 Նոյեմբեր 2010 - 12:40 AMT
Թուրքիան կարող է փորձել ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն նա չի կարող թաքցնել հայ երեխաների գերեզմանները
Լիբանանի Անթուրայի Սբ Հովսեփ ֆրանսիական քոլեջի տարածքում է գտնվում Հայոց ցեղասպանության արդյունքում որբացած հայ երեխաների գերեզմանոցը: Այդ մասին PanARMNEIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է հայ գիտնական Միսաք Քելեշյանը: Ըստ նրա, այդ մասին նա բոլորովին պատահական է իմացել:
«2005թ. «Մարաշի առյուծները» գրքում ես տեսա Ջամալ-փաշայի և քոլեջի տնօրեն Հալիլ Էդիբի լուսանկարը՝ նրանք պատկերված էին Անթուրայի Սբ Հովսեփ ֆրանսիական քոլեջի մոտ»,-ասել է Քելեշյանը: Ինչպես հետագայում հաջողվեց պարզել Քելեշյանին, 1915-18թթ. այդ քոլեջ 1200 որբ է բերվել, որոնցից 1000-ը հայեր են եղել: «Դպրոցում անմիջապես ձեռնամուխ եղան հայ երեխաների թրքացման գործին: Հիմնականում այնտեղ սովորում էին 3-15 տարեկան երեխաներ, նրանց արգելված էր խոսել, երգել կամ աղոթել հայերեն լեզվով: Անհնազանդության դեպքում հայ երեխաները ենթարկվում էին «ֆալակայի»: Դա պատժամիջոց էր, որի ժամանակ հարվածում են բոբիկ ոտնաթաթերին, և որը լայն տարածում ուներ Օսմանյան Թուրքիայում՝ այդպես էին պատժում հանցագործներին, պարտատուներին, ինչպես նաև ինչ-որ մեղք գործած երեխաներին ու աշակերտներին»,-ասել է Քելեշյանը: Ինչպես ասել է Քելեշյանը, երբ նա այցելեց քոլեջ, նրան պատմեցին, որ հայ երեխաների գերեզմանները հայտնաբերվել են 1933թ. իրականացված շինարարական աշխատանքների ժամանակ: Դրանից հետո Քելեշյանը գործունեություն ծավալեց, որպեսզի այդ որբերի գերեզմաններին խաչքար տեղադրվի: «Ես բազմիցս եմ բարձրաձայնել այս հարցը Սիրիայում, Լիբանանում և ԱՄՆ-ում, սակայն 5 տարվա ընթացքում ոչ ոք այդպես էլ չարձագանքեց»,-ասել է նա: 2010թ. նրան դիմեց Գյումրիի «Գոհար» երգչախմբի հիմնադիրներից մեկը՝ Հարութ Խաչատրյանը: «Գոհար» սիմֆոնիկ նվագախմբի ու երգչախմբի հիմնադիրները հոգացին խաչքարի և գլոբուսով տղայի քանդակի ստեղծման ծախսերը, որոնց հեղինակն է Րաֆֆի Թոքաթլյանը՝ այս խնդրի վրա աշխարհի ուշադրությունը գամելու համար»,-ասել է Քելեշյանը՝ հավելելով, որ 2,5 ամսվա ընթացքում խաչքարը տեղափոխվեց Գյումրիից Անթուրա: Ըստ Քելեշյանի, դպրոցի ղեկավարությունը տեղյակ է, թե ինչ է կատարվել այնտեղ 1915-18թթ., ուստի անհատույց տարածք է տրամադրել գերեզմանի և խաչքարի ու հուշարձանի տեղադրման համար: «Սեպտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ հուշարձանի պաշտոնական բացումը»,-ասել է նա:
Քելեշյանը պատմել է նաև, որ 1915-18թթ. քոլեջում սովից ու հիվանդություններից շուրջ 300 հայ երեխա է զոհվել: «Երբեմն նրանք հավաքում էին իրենց մահացած ընկերների ոսկորները, ինչ-որ կերպ սովից փրկվելու համար»,-ասել է նա:

11 Ноябрь 2010 - 12:40 AMT
Турция может пытаться отрицать Геноцид армян, однако она не может скрыть захоронения армянских детей
На территории французского колледжа Св. Овсеп в Антуре (Ливан) находится кладбище армянских детей, ставших сиротами в результате Геноцида армян. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMNEIAN.Net сообщил армянский ученый Мисак Келешян. По его словам, об этом захоронении он узнал совершенно случайно: “В 2005 году в книге «Львы Мараша» я увидел фотографию, запечатлевшую Джемаля Пашу и директора колледжа Халида Эдиба на ступеньках французской школы Св.Овсепа в Антуре». Как впоследствии удалось выяснить Келешяну, в период с 1915 по 1918 годы в этот колледж были привезены около 1200 сирот, 1000 из которых были армянами. “В школе сразу же начали заниматься отуречиванием армянских сирот. В основном попавшим в эту школу детям было от трех до пятнадцати лет, и им было запрещено говорить, петь или молиться на армянском языке. В случае неповиновения армянские дети подвергались фалаке (Фалака – орудие для наказания ударами по босым подошвам ног, широко применялось в Османской империи по отношению к преступникам, должникам, провинившимся детям и подмастерьям)», – рассказал Келешян.
Как сообщил Келешян, когда он посетил данный колледж, ему рассказали, что захоронение армянских сирот было обнаружено в 1993 году в ходе строительных работ. После этого Келешян начал предпринимать определенные шаги для того, чтобы на могилах сирот был установлен хачкар. “Я неоднократно публично поднимал данный вопрос в Сирии, Ливане и США, но в течение пяти лет никто так и не отозвался”, – сказал он. По его словам в 2010 году к нему обратился один из основателей Гюмрийского симфонического оркестра и хора Арут Хачатурян. “Основатели симфонического оркестра и хора “Гоар” оплатили создание хачкара и бронзовой скульптуры мальчика с глобусом, отлитой Раффи Токатляном, для того, чтобы привлечь внимание к проблемам сирот по всему миру“, – сообщил Келешян, добавив, что в течение 2,5 месяцев хачкар из Гюмри был доставлен в Антуру. По словам Мисака Келешяна, руководство школы было осведомлено о том, что происходило в школе в 1915 -1918 годах, и поэтому безвозмездно выделило определенную территорию под кладбище и установление хачкара и памятника. «22 сентября состоялось официальное открытие памятника», – сказал он.
Келешян также рассказал, что в период с 1915 по 1918 годы во французском колледже погибло около 300 армянских детей. Основной причиной их смерти были голод или болезни. “Иногда они собирали кости своих погибших товарищей, чтобы как-то бороться с голодом”, – сказал он.