Պետությունը պետք է անհապաղ հսկողության տակ վերցնի Հայաստանի աղանդավորական կազմակերպությունները: Այդ մասին «Աղանդները` որպես սպանությունների ու ինքնասպանությունների պատճառ» թեմայով մամլո ասուլիսում հայտնեց «Քայքայիչ պաշտամունքներից տուժածների օգնության և վերականգնման» կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը: «Ամենաիսկական հոգևոր պատերազմը բռնկվել է այսօր մեր երկրում, իսկ պետությունը համառորեն չի ցանկանում դա նկատել»,- ասաց նա:
Փորձագետի խոսքով, ապակառուցողական աղանդներն իրենցից իսկական սպառնալիք են ներկայացնում, որը չարժե անտեսել:
Նա նշեց, որ այսօր Հայաստանում կրոնական կազմակերպությունների և դրանց անդամների մասին ճշգրիտ տվյալներ չկան, բայց նախնական տվյալներով երկրում մոտ 350 հազար աղանդավորներ կան, որոնցից 250 հազարը ապակառուցողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են: «Սակայն այսօր նրանք բոլորը միավորվում են»,- ավելացրեց նա:

Государство немедленно должно взять под контроль сектантские организации Армении. Об этом на пресс-конференции по теме “Секты как причина убийств и самоубийств” заявил руководитель общественной организации “Центр помощи и реабилитации жертв деструктивных культов” Александр Амарян. “Самая настоящая духовная война разразилась сегодня в нашей стране, а государство упорно не хочет этого замечать”, – сказал он.
По словам эксперта, деструктивные секты представляют собой реальную угрозу, которую не стоит игнорировать. Он отметил, что на сегодняшний день в Армении нет точных данных о религиозных организациях и их членах, но по предварительным подсчетам в стране около 350 тысяч сектантов, из которых 250 тысяч – представители деструктивных организаций. “Но сегодня они все объединяются”, – добавил Амарян.