11 Նոյեմբեր 2010 - 15:19 AMT
«Ծնողների սպանությունը, որը կատարել է 23-ամյա Արման Թորոսյանը, ամենայն հավանականությամբ, «ուղեղի լվացման» հետևանք է, որը լայնորեն կիրառվում է աղանդներում, որոնցից մեկի անդամ է եղել երիտասարդը»,- նոյեմբերի 11-ին «Աղանդները որպես սպանությունների և ինքնասպանությունների պատճառ» թեմայով մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ապակառուցողական պաշտպամունքների զոհերի օգնության և վերականգնման կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը:
«Հայաստանում բացակայում է կրոնի հիման վրա սպանությունների և ինքնասպանությունների վիճակագրությունը, քանի որ մենք մասնագետներ չունենք, որոնք կարող են դրանք որոշել»,- նշել է Ալեքսանդր Ամարյանը:
Իր հերթին, հոգեբան, հոգեթերապևտ Մարինա Ավետիսյանը նշել է, որ խնդիրն ավելի շատ անձնային բնույթ ունի, քան թե կապված է պատանու աղանդավոր լինելու հետ: Նրա խոսքերով, անհրաժեշտ է մշակել երեխաների հոգևոր դաստիարակության ծրագիր և ներմուծել այն դպրոցներ և մանկապարտեզներ:

11 Ноябрь 2010 - 15:19 AMT
“Убийство родителей, которое совершил 23-летний Арман Торосян, по всей вероятности, является результатом “промывания мозгов”, которое широко применяется в деструктивных сектах, членом которой был молодой человек”, – заявил 11 ноября на пресс-конференции по теме “Секты как причина убийств и самоубийств” руководитель общественной организации “Центр помощи и реабилитации жертв деструктивных культов” Александр Амарян.
По его словам, преступление, безусловно, относится к разряду религиозных убийств.
“В Армении отсутствует статистика об убийствах и самоубийствах на почве религии, так как у нас нет специалистов, которые смогли бы их определить. Как правило, подобные преступления относят к разряду бытовых”, – сказал Амарян.
В свою очередь психолог, психотерапевт Марина Аветисян возразила, заметив, что проблема скорее личностного характера, нежели связана с сектантской принадлежностью юноши. “Сектантами обычно становятся люди психически неуравновешенные, люди, которые уже имеют личностные проблемы, именно поэтому задачу нужно видеть в духовном воспитании человека”, – сказала она. По ее словам, необходимо разработать программу духовного воспитания для детей и внедрять ее в школы и детские сады.