12 Նոյեմբեր 2010 - 09:29 AMT
Սյունիքի մարզի Լեռնաձոր համայնքում նոյեմբերի 11-ին ուրանի հանքերի հետազոտման ու շահագործման դեմ կայացած խաղաղ արտոնված հանրահավաքին պատրաստվում էին շուրջ մի քանի ամիս: Այդ մասին նոյեմբերի 12-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Էկոլուր» տեղեկատվական ՀԿ նախագահ Ինգա Զարաֆյանը: Ըստ նրա, ստորագրահավաքը արդյունքում հավաքվել է 11 000 ստորագրություն:
«Կառավարությունը նոր միջուկային ծրագիր է իրականացնում՝ անտեսելով հանրության կարծիքը»,-ասել է նա, միաժամանակ ներկայացնելով կառավարության համապատասխան որոշումները, որ ուղղված են շրջակա միջավայրի քայքայմանը: Ավելին, Ինգա Զարաֆյանը որպես օրինակ բերել է ՌԴ կառավարության որոշումները, որտեղ նշվում է, որ հանքավայրերի հարևանությամբ ապրող մարդկանց շրջանում հիվանդությունների մակարդակը 28 տոկոսով բարձր է: «Լեռնաձորի բնակիչները չափազանց մտահոգված են և եթե հորատման աշխատանքներ սկսվեն, նրանք ուղղակի ստիպված կլինեն լքել տարածքը»,-ասել է նա:
Ինգա Զարաֆյանը հավելել է նաև, որ Հայաստանում արդեն կա 15 պոչամբար և թունաքիմիկատների երկու գերեզմանոց, ինչը չափազանց շատ է նման փոքր տարածքով երկրի համար: Ըստ նրա, իշխանությունները փորձում են հավաստիացնել, որ ոչ մի վտանգ չի սպառնում, սակայն նման աշխատանքները կհանգեցնեն ստորգետնյա ջրերի աղտոտման, իսկ ուրանի հանքավայրի շահագործումը լուրջ բնապահպանական հետևանքներ կունենա, քանի որ բոլոր ռադիոակտիվ նյութերը մնում են պոչամբարում:

12 Ноябрь 2010 - 09:29 AMT
К мирному санкционированному митингу против исследования и эксплуатации уранового месторождения, который прошел 11 ноября в общине Лернадзор Сюниксой области Армении, готовились уже несколько месяцев. Об этом 12 ноября на пресс-конференции в Ереване сообщила председатель информационной общественной организации «ЭкоЛур» Инга Зарафян. За этот же период, по ее словам, инициативной группой было собрано 11 000 голосов.
«Правительство Армении реализует новую ядерную программу, в которой не учтено мнение общества», – заявила она. При этом глава ОО представила соответствующие решения правительства, которые направлены на разрушения окружающей среды. Более того, Инга Зарафян привела пример постановления правительства РФ, где отмечается, что уровень заболеваемости людей, проживающих на территориях, где ведутся исследования и эксплуатация недр, на 28% выше, чем у людей, проживающих за пределами таких территорий. «Жители общины Лернадзор крайне обеспокоены происходящим, и если начнутся работу по бурению, то они просто будут вынуждены покинуть местожительство», – сказала она.
В связи с этим председатель ОО «ЭкоЛур» добавила, что в Армении уже есть 15 хвостохранилищ и два могильника ядохимикатов, что очень много для страны, имеющей небольшую территорию. Инга Зарафян отметила, что власти в лице министерства экологии и природных ресурсов РА пытаются заверить, что нет никакой опасности в исследованиях уранового месторождения, однако подобные работу приведут к загрязнению грунтовых вод, а эксплуатация уранового месторождения приведет к серьезным экологическим последствиям, поскольку все радиоактивные вещества остаются в хвостохранилищах.