Հայաստանում ուրանի հանքավայրի ուսումնաիրման ու շահագործման աշխատանքներում «ոսկե միջին» լինել չի կարող, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Հանուն մարդկության կայուն զարգացման» ՀԿ-ի նախագահ Կարինե Դանիելյանը: «Նույնիսկ ուրանի հանքավայրի ռացիոնալ շահագործումը փոքր տարածքով սեյսմավտանգ երկրում անթույլատրելի է, առավել ևս, որ ըստ միջազգային կազմակերպությունների հետազոտությունների սեյսմիկ վտնագը տարածաշրջանում աճելու միտում ունի»,-ասել է նա:
Նոյեմբերի 11-ին Սյունիքի Լեռնաձոր համայնքում տեղի ունեցավ խաղաղ արտոնված հանրահավաք՝ ուրանի հանքավայրի հետազոտման ու շահագործման դեմ:
Կարինե Դանիելյանը նշել է, որ աշխարհում չկա մի տեխնիկա, որը թույլ կտա առանց հետևանքների շահագործել ուրանի հանքավայրը: «Նույնիսկ տնտեսական տեսակետից դա արդարացված չէ, քանի որ վնասակար թափոնները թույլ չեն տալիս զարգացնել գյուղատնտեսությունն ու զբոսաշրջությունը»,-ասել է նա:
Մեկնաբանելով իշխանությունների այն հայտարարությունները, թե այդ տարածքում դեռևս հետազոտական աշխատանքներ են տարվում, իսկ ուրանի արդյունահանման մասին խոսելը դեռ վաղաժամ է, նա նշել է, որ ծախսվող գումարները պետք է ծածկվեն հենց արդյունահանման հաշվին:

В вопросе исследованию и эксплуатации уранового месторождения в Армении не может быть «золотой середины», заявила на пресс-конференции в Ереване председатель общественной организации «Ассоциация во имя устойчивого развития человечества» Карине Даниелян. «Даже рациональное использование уранового месторождения в сейсмоопасной стране с малыми территориями не допустимо, тем более, что согласно исследованиям международных организаций, тенденции сейсмичности в регионе возрастают», – сказала она.
11 ноября в общине Лернадзор Сюниксой области Армении прошел мирный санкционированный митинг против исследования и эксплуатации уранового месторождения.
Карине Даниелян отметила, что во всем мире нет такой техники, которая позволила бесследно эксплуатировать урановое месторождение. «И даже с экономической точки зрения это не оправдано, поскольку вредные отходы не позволят развивать сельское хозяйство и туризм», – добавила она.
Комментируя заявления властей страны, что на этой территории ведутся только лишь исследования, а о добыче урана пока говорить рано, она заметила, что те суммы, которые будут потрачены, должны будут окупиться именно за счет его добычи.