Հայ ազգային կոնգրեսը դիմել է քաղաքապետարան՝ Ազատության հրապարակում ՀԱԿ հանրահավաք անցկացնելու թույլտվություն ստանալու համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Ըստ նրա, քաղաքապետարանը ոչ մի հիմք չունի մերժելու:
«Համաձայն սույն խնդիրը կարգավորող «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր ու ցույցեր անցկացնելու մասին» օրենքի՝ Ազատության հրապարակը չի ընդգրկված այն օբյեկտների շարքում, որտեղ արգելված են զանգվածային հրապարակային միջոցառումները (հոդված 9): Նույն օրենքի համաձայն, քաղաքապետարանը «պարտավոր է առաջարկել զանգվածային հրապարակային միջոցառման անցկացման այլ օրեր և այլ ժամեր» նշված վայրում (հոդված 13.4), ինչն երբեք չի արվել»,-ասել է նա: Նա ընդգծել է, որ եթե ՀԱԿ-ը «նորմալ» պատասխան չստանա, ապա ՀԱԿ-ը մտադիր է դիմել դատարան՝ վիճարկելու համար քաղաքապետարանի որոշումը: «Քաղաքապետարանը պարտավոր է 10 օրվա ընթացքում պատասխանել այս նամակին»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ անկախ նրանից, թե ինչպիսին կլինի պատասխանը, ՀԱԿ-ը մտադիր է «գրավել» Ազատության հրապարակը:

12 Ноябрь 2010 - 12:39 AMT
Армянский национальный конгресс направил мэрии Еревана письмо с просьбой разрешить проведение митинга АНК на площади Свободы. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил координатор Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян. По его словам, отказ мэрии не будет иметь никаких оснований.
«Согласно статье 9 закона РА “О собраниях, митингах, шествиях и демонстрациях”, площадь Свободы не включена в список тех объектов, где запрещается проведение публичных мероприятий. Согласно пункту 4 статьи 13 того же закона мэрия в ответ на заявку обязана предложить организаторам другой день или час для проведения мероприятия, но в том же месте, чего никогда не делалось”, – отметил он. При этом он подчеркнул, что если они не получат «нормальный ответ» на их письмо, то АНК намерен обратиться в суд, с целью оспорить деятельность мэрии. “Мэрия обязана в течение 10 дней ответить на это письмо”, – сказал он, добавив, что вне зависимости от того, каким будет ответ, АНК намерен “захватить” площадь Свободы.