Հայ ազգային կոնգրեսը դիմել է քաղաքապետարան՝ Ազատության հրապարակում ՀԱԿ հանրահավաք անցկացնելու թույլտվություն ստանալու համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Ըստ նրա, քաղաքապետարանը ոչ մի հիմք չունի մերժելու:
«Համաձայն սույն խնդիրը կարգավորող «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր ու ցույցեր անցկացնելու մասին» օրենքի՝ Ազատության հրապարակը չի ընդգրկված այն օբյեկտների շարքում, որտեղ արգելված են զանգվածային հրապարակային միջոցառումները (հոդված 9): Նույն օրենքի համաձայն, քաղաքապետարանը «պարտավոր է առաջարկել զանգվածային հրապարակային միջոցառման անցկացման այլ օրեր և այլ ժամեր» նշված վայրում (հոդված 13.4), ինչն երբեք չի արվել»,-ասել է նա: Նա ընդգծել է, որ եթե ՀԱԿ-ը «նորմալ» պատասխան չստանա, ապա ՀԱԿ-ը մտադիր է դիմել դատարան՝ վիճարկելու համար քաղաքապետարանի որոշումը: «Քաղաքապետարանը պարտավոր է 10 օրվա ընթացքում պատասխանել այս նամակին»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ անկախ նրանից, թե ինչպիսին կլինի պատասխանը, ՀԱԿ-ը մտադիր է «գրավել» Ազատության հրապարակը:

12 November 2010 - 12:39 AMT
Coordinator of the Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan said that the ANC sent a letter to Yerevan Mayor’s Office, requesting permission for organization of a rally at the Liberty Square.
Rejection of the Mayor’s Office will be baseless, Zurabyan told a press conference in Yerevan.
“According to article 9 of the RA Law on Meetings, Rallies, Processions and Demonstrations, the Liberty Square is not on the list of places, where organization of public events is forbidden. Paragraph 4 of article 13 of the same law reads that in response to a request the Mayor’s Office should offer another day or time for organization of the event, but at the same place, what has never been done,” said Zurabyan.
He stressed that if they do not receive a “normal response” to their letter, the ANC is going to apply to a court to question the activity of the Mayor’s Office.
“The Mayor’s Office should reply to the letter within 10 days,” Zurabyan said, adding that the ANC is going to “occupy” Liberty Square, irrespective of the answer.