Հայկական պատվիրակությունը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) 36-րդ նիստում արծարծել է Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակման և Ադրբեջանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման հարցը:
«Իմ ելույթում ես հիշեցրեցի, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն դատապարտել է ադրբեջանական վանդալիզմը Ջուղայի հայկական հուշարձանների հանդեպ: Ես անդրադարձա նաև Թուրքիայի քաղաքականությանը Հայաստանի հանդեպ, մասնավորապես, ընդգծելով Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակման փաստը, ինչն անընդունելի է 21-րդ դարում»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:

Армянская делегация подняла на 36-ом пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Организации Черноморского Экономического Сотрудничества (ПА ОЧЭС) вопросы блокады Армении Турцией и уничтожения памятников армянской культуры Азербайджаном.
”В моем выступлении я напомнил, что ЮНЕСКО осудил азербайджанский вандализм в отношении армянских хачкаров в Джульфе. Кроме того, я коснулся политики Турции в отношении Армении, в частности, подчеркнув недопустимость блокады Армении Турцией в 21 веке”, – на пресс-конференции в Ереване заявил глава армянской делегации в ПА ОЧЭС, депутат НС РА Гагик Минасян.
Глава делегации также дал интервью турецкому телеканалу TRT 3, в котором подверг резкой критике политику блокады Анкары в отношении Армении и уничтожение армянского культурного наследия Азербайджаном.