«Եթե այսօր որևէ մեկը որոշի միանալ էմոների, գոթերի կամ սատանիստների շարժմանը, նա կկարողանա ցանկացած տեղեկատվություն ստանալ և շփումներ հաստատել այդ ենթամշակութային շարժման այլ ներկայացուցիչների հետ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել ոչ ֆորմալ այդ շարժման ներկայացուցիչներից մեկը:
Ըստ աղբյուրի, ինտերնետից բացի, որն այսօր անսպառ տեղեկատվություն է տրամադրում նման կազմավորումների մասին, հսկայական դեր են կատարում նաև սոցիալական կայքերը, մասնավորապես, «Օդնոկլասնիկի.ռու» կայքը: «Սոցիալական կայքերում այսօր կարելի է բազում ընկերներ գտնել, որոնց միջոցով հնարավոր է տեղեկանալ շատ նրբությունների»,-ասել է նա:
Բացի այդ, գործակալության զրուցակիցը նշել է, որ ստորգետնյա անցումների, Հյուսիսային պողոտայի կիսակառույց շենքերը շրջապատող վահանակների վրա խորհրդանշական գրությունների միջոցով էմոներն ու գոթերը շփվում են միմյանց հետ, իրազեկում են միմյանց հանդիպումների վայրի ու ժամի մասին:
Հիշեցնենք, որ ոչ ֆորմալ երիտասարդական ենթամշակույթները սկսել են տարածվել նաև Հայաստանում՝ մայրաքաղաքից հասնելով նույնիսկ մարզեր: Մեր երկրում առավել տարածում է գտել էմոների ու գոթերի շարժումը, գոյություն ունեն նաև սատանիստներ, սակայն նրանց ավելի շուտ կարելի է աղանդի դասել:

“Если сегодня кто-то решил приобщиться к субкультурным движениям эмо, готов и даже сатанистов, он сможет достать любую информацию и наладить контакты с другими представителями этих субкультур”, – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net один из представителей неформального движения в Армении.
По словам источника, помимо интернета, который предоставляет сегодня неисчерпаемую информацию о подобных субкультурах, огромную роль играют также социальные сайты, в частности, популярный сайт Одноклассники.ru. “В социальных сайтах сегодня можно найти не одну дюжину приятелей, общаясь с которыми, можно узнать очень много нюансов и тонкостей”, – сказал он.
Помимо этого, собеседник агентства отметил, что посредством надписей на стенах подземных переходов, стенах, ограждающих постройки на Северном проспекте в Ереване и т.д., эмо и готы посредством символических знаков общаются друг с другом, передают друг другу информацию о месте и времени встреч.
Напомним, что неформальные субкультурные молодежные движения начинают быстро распространяться в Армении, проникая из столицы уже в регионы страны. Из этих субкультур в нашей стране более всего распространены эмо и готы, существуют также и сатанисты, но их скорее можно отнести к секте.