«Ես բավական սկզբունքային վերաբերմունք ունեմ Հայոց ցեղասպանության ժխտման նկատմամբ: Ինձ համար այդ երևույթն իր մեջ պաթոլոգիա է պարունակում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Նրա խոսքերով, եթե դիտարկել Ցեղասպանության ժխտումը որպես պաթոլոգիկ հիվանդություն, ապա Ցեղասպանությունը ժխտող մարդուն կարելի է վերաբերվել ոչ այդքան խիստ: Նա նշել է, որ այդ երևույթը կարելի է դիտարկել որպես ամբոխից առանձնանալու ցանկություն: Այդ առումով Դեմոյանը նշել է, որ ոչ մի գիտնական կամ ցեղասպանագետ երբեք կասկածի տակ չի դնի Հոլոքոսթը կամ Հայոց ցեղասպանությունը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես կարելի է պայքարել նմանների դեմ, Դեմոյանը նշել է. «Եթե մարդը ինչ-որ բան է գրում և կասկածի տակ դնում Ցեղասպանությունը, ապա այդ դեպքում անհրաժեշտ է նրան կոնկրետ փաստարկներ ներկայացնել, որոնք նրան բավական բարդ իրադրության մեջ կդնեն»:
Ինչպես պարզել է PanARMENIAN.Net ի թղթակիցը Հայաստանի պետական կառույցներում պատկերացում չունեն այն մասին, որ ՀՀ ՔՕ-ում հոդված կա Ցեղասպանության հերքման կամ մեղմացման համար: Օրինակ, ՀՀ Ազգային անվտնագության ծառայությունում և ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդում PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հարցին պատասխանեցին, որ տեղյակ չեն, կա արդյոք Հայաստանում օրենք Ցեղասպանության հերքման մասին՝ խորհուրդ տալով դիմել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ կամ արդարադատության նախարարություն: Նախարարությունում մեզ պատասխանեցին, որ ՀՀ օրենսդրությունը պատիժ չի սահմանում Ցեղասպանության ժխտման համար՝ հավելելով, որ Ցեղասպանության հերքման դեպքեր մինչ օրս չեն գրանցվել: ՀՀ ԱԺ-ում հայտարարեցին, որ Հայաստանում ընդհանրապես օրենք չկա Ցեղասպանության ժխտման մասին:
Ինչպես հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, այն, որ երկրում տեղյակ չեն Ցեղասպանության ժխտման մասին օրենքի առկայությանը, վատ չէ՝ նշանակում է կիրառության հարկ չի եղել, այսինքն, Հայաստանում ոչ ոք Ցեղասպանությունը չի ժխտել:
Մինչդեռ, 05.12.2006 ընդունված ՀՀ «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մաիսն» օրենքի 8-րդ հոդվածում ասվում է. « Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 397-1 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 397-1 . Ցեղասպանությունը եւ խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված մյուս հանցագործությունները հերքելը, մեղմացնելը, դրանց հավանություն տալը կամ արդարացնելը:
Համակարգչային համակարգի միջոցով հանրությանը նյութեր տարածելու կամ որեւէ այլ ձեւով մատչելի դարձնելու միջոցով ցեղասպանությունը եւ խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված սույն գլխի մյուս հոդվածներով նախատեսված հանցագործությունները հերքելը, մեղմացնելը, հավանություն տալը կամ արդարացնելը, եթե դա կատարվել է ռասայական պատկանելության, մաշկի գույնի, ազգային կամ էթնիկական ծագման կամ կրոնական պատկանելության հիման վրա՝ անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ ատելություն, խտրականություն կամ բռնություն հրահրելու նպատակով՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով»:

13 November 2010 - 11:12 AMT
I have a very principal attitude to Armenian Genocide negation. To me, it spells some sort of pathology, Armenian Genocide Museum director Hayk Demoyan stated.
“The negation of Genocide can be viewed as a wish to stand out from the crowd. No scientist or genocide expert has ever questioned the Holocaust or the Armenian Genocide,” he told PanARMENIAN.Net reporter.
“The established facts are a sure proof method of fighting such kind of pathology,” the expert said.
A PanARMENIAN.Net reporter found out that Armenia’s state institutions have no idea of the fact that there is an article in the RA Criminal Code for the Genocide denial or derogation.
For example, answering a relevant question of the PanARMENIAN.Net reporter, the RA National Security Service and National Security Council said they are unaware of the fact whether there is a law on Genocide denial, advising to apply to the Armenian Genocide Institute or Ministry of Justice.
The Ministry reported that the Armenian legislation does not envisage a punishment for the Armenian Genocide denial, adding that cases of the Genocide denial have not been recorded in the country. The Armenian parliament said that there is no law on the Genocide denial.
Deputy Director of the Armenian Genocide Institute Suren Manukyan said that the fact that nobody is aware of the law on the Genocide denial is not bad, as it suggests that there was no need in it, i.e. nobody has denied the Armenian Genocide in the country.
Meanwhile, article 8 of the Law on Introduction of Changes and Amendments to the Criminal Code of the Republic of Armenia dated 05.12.2006 reads: “to amend the Code by article 397-1 of the following content: Article 397-1. Denial, derogation of Genocide and other crimes against peace and human security, their approval or justification.
Denial, derogation, approval or justification of genocide or other crimes against peace and human security, which are envisaged under other articles of this chapter, through dissemination among the public of materials via a computer system or any other available form, if they are perpetrated based on ethnicity, skin color, national or ethnic background or religious affiliation for the purpose of rousing hatred towards a person or group of persons, their discrimination or violence, are punished by a fine at the amount of 100-fold up to 300-fold minimum salary or imprisonment of up to four years.”