Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դեպքում ՀԱԿ-ը մեծամասնություն կունենա ԱԺ-ում, իսկ հերթական ընտրությունների դեպքում իշխանությունը կվերարտադրի իրեն: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱԿ-ի մաս կազմող Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ղեկավար Լյուդմիլա Սարգսյանը: Անդրադառնալով 2012թ. կայանալիք ԱԺ ընտրությունների հնարավոր արդյունքներին՝ Սարգսյանն ասել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, հավանաբար, ինքնուրույն կմասնակցի ընտրություններին, իսկ «Օրինաց երկիրը» համապատասխան ռեսուրսներ չունի խորհրդարան անցնելու համար:
Իշխող Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը բոլոր հիմքերն ունի ՀՀ նոր խորհրդարանում մեծամասնություն կազմելու համար: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը՝ մեկնաբանելով 2012թ. կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները: Ըստ նրա, «երեք կոալիցիոն կուսակցությունները՝ ՀՀԿ-ն, «Բարգավաճ Հայաստանն» ու «Օրինաց երկիրը» ներկայացված կլինեն նոր խորհրդարանում:
Իր հերթին, ՀՅ Դաշնակցության պատգամավոր Հրայր Կարապետյանն ասել է, որ Հաայստանում ոչ մի քաղաքական ուժ չկա, որը գալիք ընտրություններին կարող է հավաքել ընտրողների 50 տոկոս +1 ձայները: Նրա խոսքերով, յուրաքանչյուր խորհրդարանական ընտրության ժամանակ ՀՅԴ-ն ավելի շատ ձայներ է հավաքում:
«Ես վստահ եմ, որ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը կանցնի նոր խորհրդարան և այնտեղ զգալի տեղ կզբաղեցնի»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Օրինաց Երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը` մեկնաբանելով 2012 թվականին Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների հնարավոր արդյունքները: Նրա խոսքով, կուսակցությունն արդեն 13 տարի մասնակցում է խորհրդարանական ընտրություններին: Այդ համատեքստում Բիշարյանը նշեց, որ կուսակցությունը միշտ ինքնուրույն է մասնակցել ընտրություններին, և առաջիկա ընտրությունները բացառություն չեն լինելու:

13 Ноябрь 2010 - 11:14 AMT
До парламентских выборов в Армении еще полтора года, а политические партии уже формируют новый парламент
В тот же день глава Социал-демократической партии «Гнчакян», входящей в Армянский национальный конгресс (АНК), Людмила Саргсян заявила, что в случае внеочередных парламентских выборов АНК будет составлять большинство в парламенте, а в случае очередных выборов власть будет репродуцирована. Комментируя возможные итоги предстоящих в 2012 году парламентских выборов Армении, Саргсян сказала, что партия “Процветающая Армения” скорее всего, будет участвовать в выборах самостоятельно, а у фракции “Оринац Еркир” нет соответствующих ресурсов для того, чтобы попасть в парламент.
В свою очередь депутат Национального Собрания от РПА Лерник Алексанян отметил, что Правящая Республиканская партия Армении имеет все основания для того, чтобы составить большинство в новом парламенте РА. По его мнению, три коалиционные партии – РПА, “Процветающая Армения”, и “Оринац Еркир”, войдут в новый парламент. Со своей стороны депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Грайр Карапетян сказал, что в Армении нет ни одной политической силы, которая на предстоящих парламентских выборах может набрать 50% +1голосов избирателей. По его словам, на каждых парламентских выборах АРФД набирает все больше голосов. Депутат выразил уверенность, что в предстоящей предвыборной борьбе актуальными и главными вопросами станут проблемы внешней политики. “Как в вопросе процесса нормализации армяно-турецких отношений, так и карабахского урегулирования АРФД активно проявляла свои подходы”, – сказал Карапетян.
В свою очередь 11 ноября в ходе пресс-конференции в Ереване руководитель фракции «Оринац еркир» Эгине Бишарян заявила: «Я уверена, что партия «Оринац Еркир» пройдет в новый парламент и будет занимать в нем весомое место. По ее словам, партия уже 13 лет участвует в парламентских выборах. В этом контексте Бишарян отметила, что партия всегда участвовала в выборах самостоятельно, и предстоящие выборы не будут исключением. Однако, комментируя то, сколько процентов партия намерена набрать, Эгине Бишарян сказала, что пока рано делать какие-либо прогнозы.