15 Նոյեմբեր 2010 - 08:46 AMT
Չարժե առաջընթաց ակնկալել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովում: Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳ նախկին նախարար Արման Մելիքյանը:
Ըստ նրա, պաշտոնական Մոսկվան վերջերս սկսել է հաճախակի հայտարարություններ անել Հայաստանի կողմից տարածքներ հանձնելու վերաբերյալ: «Նախկինում Ռուսաստանն այդչափ վճռական չէր ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: Սակայն, Մոսկվան, նույնիսկ հասնելով տարածքների հանձնման, չի կարողանա երաշխիքներ ստանալ Բաքվից Ադրբեջանում մշտական ռուսական ներկայության մասին»,-ասել է Արման Մելիքյանը:
Արման Մելիքյանը հայտարարել է, որ նույնիսկ եթե Աստանայում հռչակագիր ստորագրվի, լուրջ փոփոխություններ հակամարտության կարգավորման գործընթացում չեն լինի:

15 Ноябрь 2010 - 08:46 AMT
Не стоит ожидать прогресса в процессе урегулирования карабахского конфликта на саммите ОБСЕ в Астане, заявил экс-министр иностранных дел НКР Арман Меликян.
По его словам, официальная Москва в последнее время стала часто заявлять о сдаче территорий Арменией. «В прошлом Россия не была столь решительна в вопросе урегулирования карабахской проблемы. Теперь же Россия желает скорейшим образом решить карабахский конфликт. Но Москва даже сдачей территорий не сможет получить от Баку гарантий на постоянное российское присутствие в Азербайджане»,- сказал экс-глава внешнеполитического ведомства НКР.
Арман Меликян заявил, что даже в случае подписания декларации в Астане серьезных изменений в процессе разрешения конфликта не будет.