15 Նոյեմբեր 2010 - 13:06 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել ԼՂՀ-ում անցած զորավարժություններից հետո: Իր ելույթում նախագահը մասնավորապես ասել է. «Այսօր ինչին ականատես եղանք, իրոք, շատ տպավորիչ էր: Սա ամենացայտուն ապացույցն է այն բանի, որ մեր բանակն ամեն ամիս, ամեն տարի կատարելագործվում է, դառնում` ավելի մարտունակ, ավելի կազմակերպված, ավելի կառավարելի և ավելի կարգապահ: Այն` ինչ մենք ունենք, բավարար է, որպեսզի մեր հավանական հակառակորդին կործանարար հարված հասցնենք, բայց մենք չենք բավարարվելու դրանով, մշտապես ավելացնելու ենք մեր զինված ուժերի կարողությունները, հնարավորությունները, սպառազինությունը, որովհետև հարևան հանրապետությունում շատ մտահոգիչ զարգացումներ են տեղի ունենում: Իրենց բոլոր ձախորդությունները, բոլոր խնդիրները, որ ծագում են, նրանք կապում են հայերի հետ: Հակահայկականությունը դարձել է պետական քաղաքականություն: Նրանք իրենց ժողովրդին, ցավոք, պատրաստում են պատերազմի, մենք ընդհակառակը` մեր ժողովրդին պատրաստում ենք խաղաղության, բացատրում ենք խաղաղ ճանապարհով խնդիրը լուծելու կարևորությունը: Մենք հրապարակավ ասում ենք` այո´, պատրաստ ենք գնալու փոխզիջումների, մենք պատրաստ ենք գնալու խնդրի լուծմանը, եթե կորոշվի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վերջնական կարգավիճակը, այսինքն` Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության խնդիրը»:
«Եվ որպեսզի այս խնդիրը լուծվի, պարոնա՛յք զինվորներ և սպաներ, դուք մշտապես պետք է կարողանաք ավելի բարձր լինել, լինել ավելի մարտունակ, ձեր զենքը պետք է ավելի շուտ խոցի, ձեր կամքը պետք է գերակայի, ձեր նվիրվածությունը սահման չպետք է ունենա: Ես վստահ եմ, որ եթե հանկարծ գա ժամը, մենք կարողանալու ենք ոչ թե կրկնել այն, ինչ տեղի ունեցավ 1992-94 թվականներին, այլև վերջնականապես խնդիրը լուծելու ենք, վերջնականապես հարցը փակվելու է: Ի՞նչ պետք է անենք, որպեսզի կարողանանք հասնել մեր նպատակին: Մենք պետք է միշտ զգոն լինենք, միշտ պետք է պատրաստ լինենք: Եվ որևէ մեկը չպետք է կասկածի ձեր վճռականության վրա, ինչպես ե՛ս չեմ կասկածում, որովհետև շարունակվում են սադրանքները, կրակոցները, զոհվում են մարդիկ, և ոչ բոլորն են պատշաճ ուշադրության արժանացնում Ադրբեջանի այսպիսի պահվածքը: Ուրեմն պետք է զգոն լինենք, ուրեմն մեր զորավարժությունները, որ առավելագույնս մոտ էին մարտական իրավիճակին, պետք է զգուշացում լինեն ուրիշների համար, իսկ մեզ համար` դառնան կյանքի նորմ: Այդ զորավարժությունների ընթացքում սպաները պետք է ցուցադրեն իրենց գիտելիքները, զինվորները` իրենց կարողությունները, հրամանատարությունը պետք է մշտապես կատարելագործի իր հմտությունները: Սա՛ է մեր ճանապարհը, մենք այլ ճանապարհ չունենք: Որպես Գերագույն գլխավոր հրամանատար, որպես Հանրապետության ղեկավար, սիրելի՛ զինվորներ և սպաներ, ես խոստանում եմ, որ դուք որևէ բանի կարիք չեք ունենալու: Մենք ձեռք ենք բերելու ժամանակակից միջոցներ, ինչպիսին հիմա էլ ունենք, մենք ունենալու ենք ամեն ինչ, որպեսզի կարողանանք խնայել մեզ համար ամենից թանկագինը` մեր զինվորների և սպաների կյանքը: Մեր ունեցածն ամբողջովին բավարար է, որպեսզի այսօր էլ կարողանանք պատվով կատարել մեր առջև դրված ամենակարևոր խնդիրը»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
«Ամեն օր խոսում են պատերազմի մասին, ամեն օր հոխորտում են, փորձում մեզ վախեցնել: Բայց մենք անցել ենք այդ ճանապարհը: Այստեղ ներկա իմ մարտական ընկերները, ավագ տարիքի սպաները հիշում են, թե ինչպես 1992 թ. սկզբներին Ադրբեջանում ով ծույլ չէր` խոսում էր այն մասին, թե երբ է թեյ խմելու Ստեփանակերտում կամ Շուշիում: Շատ-շատերի երազը մնաց իրենց ներսում և իրենց հետ տարան այն աշխարհ: Այն ժամանակ էլ էր նրանց թվում, թե շատ ուժեղ են, թե կարող են խնդիր լուծել, այն էլ` կարճ ժամանակում: Մենք երբեք չենք ցանկացել պատերազմ, բայց այն ժամանակ ուղղակի պարտադրված էինք պաշտպանել մեր հայրենիքը: Եթե պահը գա, եթե մեզ պարտադրեն, ապա այս անգամ մեր հարվածը պետք է լինի կործանարար և վերջինը:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ, ձեր ծնողներին, ձեր ընկերներին, ձեզ դաստիարակողներին, այստեղ ուղարկողներին, և փա՛ռք բոլոր նրանց, ովքեր պաշտպանում են մեր հայրենիքը»,-ասել է ՀՀ նախագահը, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

“The exercises that we observed today have really been very impressive. This is the greatest proof of the fact that every month and every year our army matures even further, becomes more combat ready, more organized, more controllable, and more disciplined. What we have is enough to deal the potential enemy a lethal blow. However, we will not be complacent about that but will continue to constantly amplify capabilities, skills and armaments of our Armed Forces because developments in the neighboring country are extremely troublesome. They link all their failures and problems to Armenians. Anti-Armenism has become state policy. Unfortunately, they prepare their own people for war; we, on the contrary, prepare our people for peace, explain the importance of solving the issue through peaceful means. We state publicly, yes, we are ready to make some concessions, ready to solve the issue when the final status of the Nagorno Karabakh Republic is determined, i.e. the issue of security of the people of Nagorno Karabakh is resolved.
And to solve this issue, Officers and Soldiers, you always must be stronger, your combat readiness must intensify, your weapons must be faster, your willpower must prevail, your dedication must be boundless. I have no doubt that if the time comes, we will not only do what we did in 1992-94 but will go even further and solve the issue finally; the issue will be closed for good. What’s to be done to reach our goal? We must constantly be vigilant, be ready. Nobody should doubt your resolve just as I don’t doubt it, because provocations go on, shooting goes on, people continue to die and not every one gives this conduct of Azerbaijan a proper assessment. It means that we have to be vigilant, it means that our military exercises, which have been very close to combat situation, must become a warning for the others, while for us they must become a norm of life. During the military exercises, the officers should display their knowledge, soldiers – their abilities, the command should constantly improve their skills. This is our approach, we have no other way. As Commander-in-Chief, as President of Armenia, Officers and Soldiers, I promise that you will have no need of anything. We will acquire modern gear, which we possess also today, we will have everything to be able to protect the most precious thing we have – lives of our soldiers and officers. What we have is quite enough to fulfill with honor the most important task we face.
We hear warmongering every day, every day we hear threats and attempts to scare us. But we have been there already. My veteran friends, who are present here today, officers of senior generation remember how in the beginning of 1992 only lazy in Azerbaijan was not talking about drinking tea in Stepanakert or Shushi. Their dream remained unfulfilled and many of them took it to the otherworld. At the time they too thought that they were very strong, that they could solve the issue and very fast. We don’t want war and never wanted, but at that time we had to defend our Motherland. If the time comes again, our blow will be final and deadly.”