16 November 2010 - 09:34 AMT
«Հայաստանում ադրբեջանական ֆիլմեր անցկացնելու գաղափարը նախօրոք դատապարտված էր ձախողման, քանի որ դա ընդամենը փող աշխատելու միջոց է, իսկ այնտեղ, որտեղ բիզնեսն է, չի կարող լինել ոչ մի գաղափարախոսություն: Ես չեմ ցանկանում, որպեսզի մեր զգացմունքներում իշխի բիզնեսը»,- նոյեմբերի 16-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է բլոգեր Տիգրան Քոչարյանը:
Նրա խոսքերով, ըստ էության այս գաղափարը չափազանց արհեստական է: «Այսօր ադրբեջանցիները սպանում են մեր հայրենակիցներին, իսկ մենք խոսում ենք հանդուրժողականության մասին: Խաղաղության իսկական երաշխիքը ոչ թե կինոփառատոների անցկացումն է, այլ հայկական բանակի ամրապնդումը»,- ասել է նա:
Իր հերթին, Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի տնօրեն Ժիրայր Դադասյանը նշել է, որ «այդ միջոցառումն անցկացնելու մեջ ոչ մի վատ բան չի տեսնում»: «Ինձ հետաքրքրիր էր իմանալ, թե որքանով է զարգացած կինեմատոգրաֆիան Ադրբեջանում»,- ասել է նա:
Դադասյանի խոսքերով, այդ իրադարձությունը քաղաքականացնել պետք չէ: «Մեզ մոտ`որպես հաղթող պետության, չպետք է բարդույթ լինի նման հարցերի առիթով: Մեր դիրքորոշումը պետք է ավելի արժանապատիվ լինի»,- ասել է նա:

16 Ноябрь 2010 - 09:34 AMT
“Идея проведения фестиваля азербайджанских фильмов в Армении заранее была провальной, так как это всего лишь средство заработать денег, а там, где бизнес, не может быть никакой идеологии. Я не хочу, чтобы на наших чувствах делался бизнес”, – заявил 16 ноября на пресс-конференции блоггер Тигран Кочарян.
По его словам, эта идея “слишком искусственна по сути”. “Сегодня азербайджанцы убивают наших соотечественников, а мы говорим о толерантности. Настоящий гарант мира – это не проведение кинофестивалей, а укрепление нашей армии”, – сказал он.
В свою очередь, директор Ереванского государственного театра пантомимы Жирайр Дадасян отметил, что “ничего плохого в проведении этого мероприятия не видит”. “Мне было бы интересно узнать, насколько развита кинематография в Азербайджане”, – сказал он.
По словам Дадасяна, слишком политизировать это событие не нужно. “У нас, как у победившего государства, не должно быть комплексов по поводу подобных вопросов. Наша позиция должна быть более достойной”, – отметил он.