16 Նոյեմբեր 2010 - 15:11 AMT
«Մայրաքաղաքի ստորգետնյա անցումների մաքրության պահպանությունը այսօրվա դրությամբ ամենաբարդ հարցերից է»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Երևանի քաղաքապետարանի շինարարության ու բարեկարգման վարչության պետ Ֆրունզե Բասենցյանը:
Ըստ նրա, այդ հարցով պետք է զբաղվեն տեղական վարչական մարմինները, սակայն նրանք կոնկրետ ոչ մի բան չեն անում: «Օրենքում որոշակի կետ կա այդ մասին, որը ենթադրում է, որ ստորգետնյա անցուղիների պատերին ինչ-որ բան պատկերող կամ սոսնձող անձը ինքը պետք է որոշ ժամանակ անց վերացնի իր «ստեղծագործության» արդյունքները»,-ասել է նա:
Բասենցյանը հավելել է նաև, որ նույնիսկ ստորգետնյա անցումների մաքրման աշխատանքներից հետո, դա երկար չի տևում. «Մեր ժողովուրդն այնպիսին է, որ մի քանի ժամ անց արդեն չի էլ զգացվում թե մաքրման աշխատանքներ են կատարվել»:

“Сохранение чистоты и порядка в подземных переходах нашей столицы является одним из самых сложных вопросов на сегодняшний день”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник управления строительства и благоустройства мэрии столицы Армении Фрунз Басенцян.
По его словам, данной задачей должны заниматься местные административные органы, однако никаких конкретных действий не наблюдается. “По этому поводу существует определенный пункт в законе, который подразумевает, что каждый, рисующий или наклеивающий что-то на стены подземных переходов, должен сам через некоторое время убирать результаты своего творчества”, – сказал он.
Басенцян также добавил, что даже при уборке подземок чистота эта длится недолго: “У нас такой народ, что ровно через несколько часов и не чувствуется, что стены были вычищены”.