19 Նոյեմբեր 2010 - 12:15 AMT
«Մի խումբ դեռահասներին Ոստիկանություն բերման ենթարկելու փաստն ընդամենը պրոֆիլակտիկ աշխատանք է: Մենք պարզապես մեր աշխատանքն ենք կատարում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի Ոստիկանության Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության երրորդ վարչության պետ, գնդապետ Նելլի Դուրյանը: Նրա խոսքով, Ոստիկանության գործողությունն ուղղված է հենց երեխաների պաշտպանությանը:
Հայաստանի Ոստիկանության Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության երրորդ վարչության ավագ տեսուչ Հայկ Բասիլյանն իր հերթին նշել է, որ սխալ է կարծել, թե դեռահասները բերման էին ենթարկվել, «քանի որ իրականում նրանք պարզապես զրույցի էին հրավիրվել»: «Մենք բավական շատ տեղեկատվություն ենք ստանում այն առնչությամբ, թե ինչով են զբաղվում «էմո» ենթամշակութային շարժման և այլ նման շարժումների հետևորդները (որպիսին համարել էին աղջիկներին), այդ իսկ պատճառով որոշեցինք պարզել, թե որքանով են այդ լուրերը համապատասխանում իրականությանը: Բացի դրանից, մեր աշխատանքի մեջ մտնում էր նաև նախազգուշացնել ծնողներին, որ իրենց երեխաներն այս կամ այն շարժման հետևորդ են»,- ավելացրել է նա:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե Ոստիկանությանն ինչ հաջողվեց պարզել, Բասիլյանն ասել է, որ մամուլի առջև չի կարող պատասխանել այդ հարցին:
Երեկ մի քանի դեռահաս աղջիկներ բերման էին ենթարկվել Հայաստանի ոստիկանության կողմից այն պատրվակով, որ նրանք, իբր, «էմո» սուբկուլտուրայի հետևորդներ են: Սակայն աղջիկներից մեկի` տասնյոթամյա Իզաբելլայի մայրը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ իր աղջիկը տարվել էր այդ շարժմամբ երեք տարի առաջ, իսկ այժմ դրա հետ ոչ մի առնչություն չունի: «Իմ աղջիկը պարզապես այդ շարժման կողմնակիցների պես է հագնվում, իսկ աղջիկներին բերման էին ենթարկել այն փաստի հիման վրա, որ նրանցից մեկն իր ընկերուհուն հուշանվեր էր հանձնել` բաժակի չափի գանգ` երկու փոքր դաշույններով»,- նշեց նա:

“Факт привода в Полицию группы подростков-неформалов является всего лишь профилактической работой. Мы просто делаем нашу работу ”, – сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник третьего управления Главного управления уголовного розыска Полиции Армении, полковник Нелли Дурян. По ее словам, действие Полиции направлено на защиту самих детей.
В свою очередь, старший инспектор по делам несовершеннолетних Главного управления уголовного розыска Армении Айк Басилян отметил, что неправильно считать, будто бы подростки были задержаны, “так как на самом деле они были просто приглашены для беседы”. “Мы получаем довольно много информации, касающейся того, чем занимаются приверженцы субкультуры “эмо” (коими считали девушек) и других подобных движений, именно поэтому решили выяснить, насколько все эти слухи соответствуют действительности. Помимо этого, нашей работой было также предупредить родителей о том, что их дети состоят в той или иной субкультуре”, – добавил он.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, что же удалось выяснить Полиции, Басилян сказал, что не может ответить на этот вопрос перед прессой.
Несколько девочек-подростков были задержаны вчера полицией Армении на основе того, что они, якобы, являлись членами субкультуры “эмо”. Однако мать одной из девушек – семнадцатилетней Изабеллы, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала, что ее дочь увлекалась этим движением три года назад, а сейчас не имеет к нему никакого отношения. “Моя дочь просто одевается как неформал, а задержали девушек на основе того, что одна из них передавала своей подруге сувенир: череп, размером примерно с чашку, с двумя маленькими кинжалами”, – отметила она.