Հայաստանի համար ղարաբաղյան կարգավորման ամենաբարդ շրջանը պատերազմն էր, որն արդեն անցյալում է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության ղեկավար Հայկ Բաբուխանյանը՝ մեկնաբանելով Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիի հայտարարությունը:
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը դեռ երկար կշարունակի մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակա հարցը: Մեր համար ամենաբարդ շրջանը պատերազմն էր: Այժմ արդիական խնդիր է մեր նվաճումների պահպանումը»,-ասել է Բաբուխանյանը՝ հավելելով, որ պատկերացում չունի, թե ինչ բարդ շրջանի մասին էր ասում Սեմնեբին:
«Այն փաստը, որ որոշակի արագացումներ են նկատվում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում, այդ թվում` երկու երկրների նախագահների վերջին հանդիպումները, հիմք են տալիս հուսալու, որ ղարաբաղյան գործընթացում բարդ շրջանը ետևում է մնացել»,- ասել է Սեմնեբին ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:

22 Ноябрь 2010 - 11:20 AMT
Для Армении самым сложным периодом в карабахском процессе был период войны, который уже позади. Об этом на пресс-конференции в Ереване, комментируя заявление спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе Питера Семнеби, заявил лидер партии "Союз Конституционное право" (СКП) Айк Бабуханян.
«Карабахский конфликт еще долго будет оставаться приоритетным вопросом внешней политики Армении. Для нас сложным этапом была война. Сейчас насущной проблемой является сохранение наших достижений», – сказал Бабуханян, добавив, что не имеет понятия, о каком сложном периоде говорил Семнеби.
«Тот факт, что намечаются определенные ускорения в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в том числе последние встречи президентов двух стран, дает основание ожидать, что сложный период в процессе урегулирования остался позади», – заявил Питер Семнеби.