Հայաստանի համար ղարաբաղյան կարգավորման ամենաբարդ շրջանը պատերազմն էր, որն արդեն անցյալում է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության ղեկավար Հայկ Բաբուխանյանը՝ մեկնաբանելով Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիի հայտարարությունը:
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը դեռ երկար կշարունակի մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակա հարցը: Մեր համար ամենաբարդ շրջանը պատերազմն էր: Այժմ արդիական խնդիր է մեր նվաճումների պահպանումը»,-ասել է Բաբուխանյանը՝ հավելելով, որ պատկերացում չունի, թե ինչ բարդ շրջանի մասին էր ասում Սեմնեբին:
«Այն փաստը, որ որոշակի արագացումներ են նկատվում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում, այդ թվում` երկու երկրների նախագահների վերջին հանդիպումները, հիմք են տալիս հուսալու, որ ղարաբաղյան գործընթացում բարդ շրջանը ետևում է մնացել»,- ասել է Սեմնեբին ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:

22 November 2010 - 11:20 AMT
For Armenia¸ the hardest period in the Nagorno Karabakh conflict was the war, which is over, said Hayk Babukhanyan, chairman of Constitutional Right Union.
“Karabakh will top the agenda of Armenia’s foreign policy for a long time. The most terrible period was the war. Now, the priority task is to maintain our achievements,” Babukhanyan said when commenting on the statement by Peter Semneby, EU Envoy for the South Caucasus.
“Some intensification in Karabakh talks, specifically the recent meetings between the Presidents of Armenia and Azerbaijan, prompt that the hardest period in the conflict settlement is left behind,” Semneby said.