Ղարաբաղյան պատերազմի 4 տարիներին Լեոնիդ Ազգալդյանի ջոկատը ընդամենը վեց զոհ է տվել: Այդ մասին հայտարարել է «Կարին» ազգագրական համույթի ղեկավար, ազգագրագետ, Ազգալդյանի զինակից Գագիկ Գինոսյանը՝ Ղարաբաղյան ազատմարտի հերոս, ՀՀ «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանակիր, Անկախության բանակի հրամանատար Լեոնիդ Ազգալդյանի 68-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, Ազգալդյանն իր ջոկատում այնպիսի կարգապահություն էր սահմանել, որը չկար խորհրդային տարածքի ոչ մի բանակում: Գալստյանը նշել է, որ ամենից առավել Ազգալդյանը գնահատում էր կամավորներին: «Լեոնիդը միշտ ձգտում էր ամրապնդել իր մարտիկների մարտական ոգին: Նա ցանկացած մարդուց կարող էր հերոս սարքել»,-ասել է Գինոսյանը՝ հավելելով, որ ցավոք, այսօրվա հայկական բանակում դա բացակայում է: Ըստ նրա, այսօր սպաներն ավելի շատ ձգտում են կոտրել իրենց զինվորի ոգին, քան ամրապնդել այն:
Գագիկ Գինոսյանը հավելել է, որ Ազգալդյանին արժանին չի մատուցվել: «Այսօր չկա նրա անունը կրող դպրոց, նրա մասին ոչ մի գիրք չի գրվել: Փոխարենը մեր մոտ գործում է արգենտինացի գեներալի անունը կրող դպրոց: Ինչպե՞ս կարելի է հայրենասիրություն դաստիարակել արգենտինացի գեներալի անունը կրող դպրոցում»,-ասել է նա:

В течение 4 лет карабахской войны в отряде Леонида Азгалдяна пали всего лишь шесть бойцов. Об этом на пресс-конференции в Ереване, посвященной 68-летию героя Карабахской национально-освободительной войны, Кавалера Боевого Креста I степени РА и НКР, командира Освободительной армии Арцаха Леонида Азгалдяна, заявил руководитель ансамбля традиционной песни и танцев «Карин», товарищ Азгалдяна Гагик Гиносян. По его словам, в своем отряде Азгалдян установил такую дисциплину, которой не было в армиях всего советского пространства. При этом Гиносян отметил, что больше всего Азгалдян ценил солдат-добровольцев. “Леонид всегда стремился укрепить в своих солдатах боевой дух. Он мог из любого человека сделать героя”, – сказал Гиносян, добавив, что, к сожалению, на сегодняшний день в армянской армии этого нет. По его словам, сегодня офицеры отрядов, скорее, пытаются сломить дух своих солдат, чем укрепить.
При этом Гагик Гиносян заметил, что делу Азгалдяна не воздали должного. “Сегодня нет ни одной школы или улицы имени Леонида Азгалдяна, о нем не было написано ни одной книги. Однако, вместо этого у нас открываются школы имени аргентинских генералов. Как можно воспитать патриотический дух у учеников в школе имени аргентинского генерала?”, – сказал он.