22 Նոյեմբեր 2010 - 14:07 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը նամակ է հղել Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության Ծրագրի տնօրեն Մայքլ Գետոյին` նոյեմբերի 22-ին կազմակերպված Ընտրական օրենսդրության համաժողովին մասնակցելու վերաբերյալ: Նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Խորապես շնորհակալ եմ Հայաստանի իշխանությունների եւ միջազգային մի շարք կազմակերպությունների կողմից նոյեմբերի 22-ին կազմակերպվող Ընտրական օրենսդրության համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար: Տեղեկացնում եմ Ձեզ, որ Հայ ազգային կոնգրեսը չի կարող ընդունել այդ հրավերը եւ առաջարկում եմ իմ ելույթի փոխարեն ընթերցել հրավերի մերժման հետեւյալ բացատրությունը:
Որեւէ հարցի, այդ թվում նաեւ Ընտրական օրենսգրքի հետ կապված որեւէ քննարկում, երկխոսություն կամ համագործակցություն իշխանությունների հետ կարող է լինել միայն այն բանից հետո, երբ ազատ արձակված կլինեն բոլոր քաղբանտարկյալները եւ իրական առաջընթաց կգրանցվի Մարտի 1-ի սպանությունների բացահայտման ուղղությամբ»։
«Հայ ազգային կոնգրեսը եւ ցանկացած այլ քաղաքական ուժ, մտնելով այս քննարկման մեջ՝ ակամա լեգիտիմացնում է այն տեսակետը, որ արատավոր ընտրական համակարգի պատճառները կապված են Ընտրական օրենգրքի անկատարության հետ:
Այնուամենայնիվ, Հայ ազգային կոնգրեսը, շահագրգռված ցանկացած օրենսդրական բաց լրացնելու մեջ՝ ԸՕ-ի վերաբերյալ իր առանցքային համարած 7 առաջարկներն ուղարկել է ԵԽ՝ լիազորելով վերջինիս եւ նրա հովանավորությամբ գործող, այս ուղղությամբ աշխատող կառույցներին՝ դրանք օգտագործելու համապատասխան քննարկումներում։ Նրանք միաժամանակ տեղեկացվել են Կոնգրեսի սկզբունքային դիրքորոշման մասին, այն է՝ արդարացի ու թափանցիկ ընտրություն անցկացնելու համար, առաջին հերթին, Հայաստանում իսպառ բացակայում է իշխանության քաղաքական կամքը»,-ասվում է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանի նամակում։

22 November 2010 - 14:07 AMT
Coordinator of the Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan sent a letter to Chief of Party for Armenia of the International Foundation for Electoral Systems Michael Getto with respect to participation in the November 22 symposium in Yerevan on reformation of Armenia’s electoral system.
The letter specifically reads: “We appreciate the invitation for participation in the symposium, but the ANC cannot participate in it.” Zurabyan brought the following reasons. According to him, discussion of any matters with the Armenian authorities will be possible only after the release of imprisoned opposition representatives and after a progress in investigation of the March 1, 2008, events.
Besides, Zurabyan said that through similar discussions around the Electoral Code, the “authorities want to create an impression that falsifications recorded during the previous elections are a result of the legislation’s imperfection and the problem can be resolved through improvement of the Electoral Code.”
Zurabyan noted that if the ANC agreed to participate in the discussions, it would have admitted that the problems of electoral system are related to the electoral legislation’s imperfection, the ANC press service reported.