Ռուսաստանը հայերի համար ամենակարևոր երկիրն է, հատկապես ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի` Երևան կատարած պետական այցից հետո: «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» (EuFoA)» ՀԿ-ի կողմից հոկտեմբերի 15-18-ը անցկացված հասարակական կարծիքի հարցումի համաձայն, հարցվածների 80 տոկոսը վստահում է Ռուսաստանին: Ֆրանսիային վստահում է 42 տոկոսը: Ռուսաստանը նաև համարվում է Հայաստանի և ԼՂՀ անվտանգության գլխավոր երաշխավորը:
Բնակչության 85 տոկոսը կարծում է, որ Ռուսաստանն առանցքային դեր է խաղում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ: Միաժամանակ, երիտասարդ սերունդն ավելի շատ հակված է ԵՄ կողմը: Ճիշտ է, Եվրամիությունն ավելի քիչ ազդեցություն է վայելում, քան Ռուսաստանը, սակայն այն դիտարկում են որպես կառույց, որը կարող է օգնել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը և քաղաքացիական հասարակության ձևավորմանը:

Россия является самой важной страной для армян, особенно после государственного визита президента РФ Дмитрия Медведева в Ереван. Согласно опросу общественного мнения, проведенному НПО «Европейские друзья Армении (EuFoA)» с 15 по 18 октября в Армении и НКР, 80% респондентов доверяют России. Франции доверяет примерно 42%. Россия также считается главным гарантом безопасности Армении и НКР.
85% населения считает, что Россия играет ключевую роль в урегулировании карабахского конфликта. Вместе с тем молодое поколение больше склоняется в сторону ЕС. Правда, Евросоюз пользуется меньшим влиянием, чем Россия, однако в нем видят структуру, которая поможет развитию демократии и становлению гражданского общества в Армении, равно как и защиты прав человека.