Վերջին ժամանակներս Հայաստանում մեծ ուշադրություն է հատկացվում ճանապարհատրանսպորտային անվտանգությանը: Այդ մասին «Անվտանգ դարձնենք ճանապարհները» միջազգային ֆորումի բացման ժամանակ հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքով, այդ հարցում կարևոր է նաև հասարակական աջակցությունը: Այդ համատեքստում ՀՀ վարչապետը նշեց, որ վերջին տարիների ընթացքում ՀՀ կառավարության կողմից կազմակերպված միջոցառումներին հասարակության ակտիվ մասնակցության շնորհիվ ՃՏՊ արդյունքում մահացու ելքերի թիվը կրճատվել է 20%-ով: Սակայն Տիգրան Սարգսյանը նկատեց, որ չնայած կատարված աշխատանքին ՀՀ կառավարությունը դեռ շատ անելիք ունի երկրում ճանապարհային անվտանգության լիարժեք ապահովման համար:
«Հայաստանում առաջին անգամ իրագործվեց համալիր ծրագիր, որն իր մեջ ներառում է ՃԵԿ հրապարակային քննարկումներ, երկրի բոլոր ուսումնական հաստատություններում դասընթացների կազմակերպում և անցկացում»,- նշեց Սարգսյանը` ավելացնելով, որ դա թույլ կտա երկրի քաղաքացիների համար բնակության ավելի անվտանգ միջավայր ստեղծել: Հայաստանի վարչապետը նկատեց նաև, որ Հայաստանում ճանապարհային անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը մեծապես նպաստելու է ճանապարհների աուդիտի իրականացումը, որը նախատեսված է Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ազգային խորհրդի (ՃԵԱԱԽ) հատուկ աուդիտ-ծրագրով: Նրա խոսքով, արդեն պարզվել է, որ երկրի մի քանի ճանապարհներ չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշներին:
ՃԵԱԱԽ աուդիտ-ծրագրի համաձայն, Հայաստանում 2011 թվականի ընթացքում բոլոր ճանապարհները ճանապարհային երթևեկության անվտանգության աուդիտ կանցնեն: Ծրագիրը նախատեսում է փոփոխություններ կատարել Հայաստանում ճանապարհային երթևեկության անվտանգության գործող չափանիշներում` նկատի ունենալով միջազգային փորձը, կատարել նորամուծություններ, հայտնաբերել և վերացնել անել ճանապարհների այսպես կոչված «սև հատվածները»:

23 Ноябрь 2010 - 11:42 AMT
В последнее время в Армении уделяется большое внимание вопросам дорожно-транспортной безопасности. Об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе открытия международного форума «Сделаем дороги безопасными». По его словам, в этом вопросе также важна общественная поддержка. В этом контексте премьер-министр РА отметил, что благодаря активному участию общества в мероприятиях, проведенных правительством РА в течение последних лет, число летальных исходов в результате ДТП сократилось на 20%. Однако Тигран Саркисян заметил, что, несмотря на проделанную работу, правительству РА предстоит еще многое сделать для полного обеспечения дорожной безопасности в стране.
«Впервые в Армении была реализована комплексная программа, которая включает в себя публичные обсуждения ПДД, организацию и проведение тренингов почти во всех учебных заведениях страны», – отметил Саркисян, добавив, что это позволит создать более безопасную среду проживания для граждан страны. Премьер-министр Армении также заметил, что повышению уровня дорожной безопасности в Армении во многом будет способствовать проведение аудита дорог, что предусмотрено специальной аудит-программой Национального совета по безопасности дорожного движения (НСБДД). По его словам, уже выяснилось, что несколько дорог страны не соответствуют международным стандартам.
Согласно аудит-программе НСБДД, все дороги в Армении в течение 2011 года пройдут аудит на безопасность дорожного движения. Программа предусматривает внесение поправок в действующие стандарты безопасности дорожного движения в Армении с учетом международного опыта, внедрения новшеств, выявления и искоренения так называемых «черных участков» на дорогах.