24 Նոյեմբեր 2010 - 11:26 AMT
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նոյեմբերի 24-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարության ոստիկանության հարցերով ավագ խորհրդական Կնուտ Դրեյերի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը:
Քննարկվել են Հայաստանում ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների հետ կապված հարցեր: Արթուր Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ԵՄ 2009-2011 թվականների գործողությունների ծրագրի համաձայն ոստիկանության համակարգում իրականացվում են ծավալուն բարեփոխումներ:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ բարեփոխումներն առավել արդյունավետ կլինեն, եթե ներառեն ողջ իրավապահ համակարգը: Այդ առումով կարեւորվել է միջազգային կառույցների աջակցությունը Հայաստանին, ընդգծվել է ԵԱՀԿ-ի դերն այդ գործում:
Արթուր Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ 2011 թվականին բարեփոխումների ծրագիր կիրականացվի նաեւ դատախազության համակարգում, Հայաստանում կստեղծվի արդարադատության ակադեմիա, որը կարեւոր դեր կունենա այս ոլորտում կադրերի պատրաստման եւ վերապատրաստման գործընթացում:
Երկուստեք կարեւորվել է ԵԱՀԿ-ի հետ համագործակցության խորացումը նախատեսված բարեփոխումների իրականացման գործում, հայտնում է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակը:

24 Ноябрь 2010 - 11:26 AMT
Секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян 24 ноября принял в Ереване старшего советника по вопросам полиции генерального секретариата ОБСЕ Кнута Дрейера и возглавляемую им делегацию. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся реализации реформ в сфере полиции Армении. Артур Багдасарян сообщил, что согласно Плану действий сотрудничества Армения-ЕС 2009-2011 гг. в системе полиции были реализованы широкомасштабные реформы.
Стороны придали важность содействию международных структур Армении, подчеркнув роль ОБСЕ в этом деле. Артур Багдасарян отметил, что в 2011 году будет осуществлена программа реформ в системе прокуратуры. В частности, в Армении будет создана Юридическая академия, которая сыграет важную роль в деле подготовки и переподготовки кадров в этой сфере, сообщает пресс-служба СНБ.