24 November 2010 - 11:36 AMT
«Հայաստան համահայկական հիմնադրամի «Ջուրը կյանք է» հեռուստամարաթոնի նախաշեմին որոշ երկրներում անցկացվել են մի շարք միջոցառումներ: Նոյեմբերի 6-ին Լոնդոնում «Հայաստան» հիմնադրամի մասնաճյուղը Մեծ Բրիտանիայում կազմակերպել էր բարեգործական համերգ` նվիրված Հայաստանի Անկախության օրվան`դրանով հանդերձ նշանավորելով 2010-ի կայանալիք հեռուստամարաթոնը: Ուրուգվայում վերջերս բացված հիմնադրամի մասնաճյուղն այս տարի միացել է ամենամյա բարեգործական հեռուստամարաթոնին` անցկացնելով իր առաջին ռադիոմարաթոնը նոյեմբերի 14-ին»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Հասմիկ Գրիգորյանը և հավելել, որ նոյեմբերի 25-ին Լիբանանում նույնպես տեղի է ունենալու ռադիոմարաթոն: Նրա խոսքերով, նոյեմբերի 16-ին Մոսկվայում կայացել է բարեգործական ընթրիք Ռուսաստանի 150 հայ գործարարների մասնակցությամբ: Ընթրիքի վերջում նրանք պաշտոնապես խոստացել են 8 մլն դոլարի հանգանակություն կատարել: Գրիոգորյանը նաև հայտարարել է, որ համաեվրոպական հեռուստամարաթոնի ընթացքում հայտարարվել է 1.300.000 եվրո գումարի մասին: «Բարեգործների անունները և հանգանակությունների գումարները հայտարարվելու են նոյեմբերի 25-ին հեռուստամարաթոնի ընթացքում»,- ասել է նա: Միաժամանակ Գրիգորյանը խոստացել է, որ այս տարի հեռուստամարաթոնը հեռարձակվելու է 4 հայկական հեռուստաալիքներով` Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերություն, «Շանթ», «Արմենիա» և «Երկիր Մեդիա»:
Անդրադառնալով ֆինանսական միջոցների նվիրատվության հնարավորությանը` Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանի բջջային կապի բոլոր երեք օպերատորների բաժանորդները կարող են հանգանակություններ կատարել SMS-հաղորդագրությունների միջոցով:
Միաժամանակ Հասմիկ Գրիգորյանը հաղորդել է, որ հեռուստամարաթոնի հեռուստադիտողներին սպասվում են մի շարք անակնկալներ: Հեռուստամարաթոնի ընթացքում ելույթ են ունենալու հայ երգիչներ, որոնց թվում` Սոֆի Մխեյանը, Ռազմիկ Ամյանը, ինչպես նաև արտասահմանյան երգիչներ:
Հեռուստամարաթոնի ընթացքում հավաքված գումարն ուղորդվելու է Արցախի և Հայաստանի գյուղական համայնքների ջրամատակարարման բարելավմանը:

«В преддверии телемарафона Всеармянского фонда «Айастан» «Вода залог -жизни» в некоторых странах был проведен ряд мероприятий. 6 ноября в Лондоне филиал фонда «Айастан» в Великобритании организовал благотворительный концерт, посвященный Дню независимости Армении в зале имени Св. Ованнеса на площади Смит, тем самым знаменуя свое участие в предстоящем Телетоне 2010. Недавно открывшийся филиал фонда в Уругвае присоединился в этом году к ежегодному благотворительному марафону фонда, проведя свой первый радиотон 14 ноября», – сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель отдела по связям с общественностью Всеармянского фонда «Айастан» Асмик Григорян, добавив, что 25 ноября в Ливане также пройдет радиотон. По ее словам, 16 ноября в Москве состоялся благотворительный ужин с участием более 150 армянских предпринимателей России. Под конец ужина было официально обещано внести пожертвования на сумму более 8 миллионов долларов США. Григорян также сказала, что в течение общеевропейского телемарафона была объявлена сумма в 1.300.000 евро. «Люди пока что продолжают давать обещания по поводу пожертвований, и в связи с этим имена благотворителей и размеры официально обещанных сумм будут обнародованы 25-го ноября, в ходе телемарафона», – сказала Асмик Григорян. При этом Григорян сообщила, что в этом году телемарафон будет транслироваться по четырем армянским телеканалам: Общественное телевидение Армении, «Шант», «Армения» и «Еркир Медиа».
Касаясь способов пожертвования финансовых средств, Григорян сказала, что абоненты всех трех мобильных операторов Армении могут вносить пожертвования посредством отправки SMS-сообщений. Также пожертвования можно вносить посредством платежных терминалов «ТелСелл».
При этом Григорян сообщила, что зрителей телемарафона ожидает ряд сюрпризов. По ее словам, в рамках телемарафона выступят армянские артисты, в их числе Софи Мхеян, Размик Амян. «Также с призывом пожертвовать финансовые средства в фонд выступят и иностранные артисты, в их числе и знаменитый французский актер Жерар Депардье», – сообщила Григорян. Однако она не стала оглашать весь список иностранных звезд, присоединившихся к телемарафону.
Сумма, собранная в результате кампании, будет направлена на восстановление водной инфраструктуры Арцаха и приграничных сельских общин в Армении.