24 Նոյեմբեր 2010 - 14:15 AMT
Մինաս Ավետիսյանի երկու՝ «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարները նոյեմբերի 24-ին տեղափոխվեցին Հայաստանի կառավարության շենքի նիստերի դահլիճ:
«Սա այն դեպքն է, երբ մենք կարող ենք ասել, որ պատմությունն է տալիս մեծ նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի աշխատանքների գնահատականը»,-ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, տեղադրելով այս շենքում Մինասի աշխատանքները կառավարությունն այդպիսով իր վերաբերմունքն է հայտնում արվեստի արժեքների հանդեպ ընդհանրապես և Մինասի աշխատանքների հանդեպ մասնավորապես:
«Երբ Մինաս Ավետիսյանը Լենինականի (Գյումրի) էլեկտրատեխնիկական գործարանի ճաշարանում ստեղծում էր իր ստեղծագործությունները, նա, հավանաբար, չէր էլ պատկերացնում, որ ժամանակին դրանք կհայտնվեն Հայաստանի կառավարության շենքում և կդառնան արվեստի իսկական գլուխգործոցներ»,-նշել է վարչապետը:
Նա հավելել է նաև, որ, հավանաբար, ժամանակի հետ որմնանկարներն այլ տեղ տեղափոխվեն, սակայն, «այդ վայրը պետք է այնպիսին լինի, որ արժանի լինի ընդունել այդ հիասքանչ գործերը»: «Իսկ քանի դեռ որմնանկարները այստեղ են, մենք այնպես կանենք, որպեսզի դրանք մատչելի լինեն հանրությանը»,-նշել է Տիգրան Սարգսյանը:

Две фрески Минаса Автисяна – “Встеча” и “У хачкара” – 24 ноября были перенесены в зал заседаний здания правительства Армении.
“Это тот случай, когда мы можем сказать, что история дает оценку работам великого художника Минаса Аветисяна”, – сказал 24 ноября в Ереване на пресс-конференции премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
По его словам, размещая шедевры искусства художника Минаса в этом здании, правительство тем самым выражает свое отношение к ценностям искусства вообще и к Минасу в частности.
“Когда Минас Аветисян в столовой электротехнического завода Ленинакана (ныне Гюмри) творил эти произведения, он, наверное, и не представлял, что со временем они окажутся в здании правительства Армении и станут настоящими шедеврами искусства”, – отметил премьер-министр.
Он также добавил, что, вероятно, со временем фрески будут перенесены в другое место, но “оно должно быть тщательно выбрано, чтобы быть достойным принять эти великолепные работы”. “А пока фрески будут здесь, и мы сделаем так, чтобы они были доступны общественности”, – отметил Тигран Саркисян.