ԼՂՀ բնակչության մեծամասնությունը թերահավատորեն է վերաբերվում Թուրքիային և սատարում է հայ-թուրքական գործընթացը սառեցնելու մասին Հայաստանի նախագահի որոշմանը (84 տոկոս): Ըստ ԼՂՀ-ում անցկացված հասարակական կարծիքի հարցմանը, ղարաբաղցիների մեծամասնությունը գտնում է, որ քանի որ Թուրքիան ունակ չէ վավերացնել Հայ-թուրքական արձանագրությունները, Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շատ դժվար կլինի ավարտին հասցնել:
«Ղարաբաղի բնակչության մեծ մասը վստահ է, որ Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների ստորագրման հետ կապված դժվարություններն ընդամենը պատրվակ էին Անկարայի համար»,-ասվում է հարցման արդյունքներում:
Այնուամենայնիվ, ղարաբաղցիների 80 տոկոսը խորապես համոզված է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դեպքում, Հայաստանի տնտեսությունը կշահի միջազգային առևտրից, իսկ Հայաստանը կմոտենա Եվրոպային (61 տոկոս):

25 Ноябрь 2010 - 10:48 AMT
Большинство населения НКР со скептицизмом относится к Турции и поддерживает решение президента Армении о замораживании процесса нормализации армяно-турецких отношений (84%). Согласно опросу общественного мнения, проведенного в НКР общественной организацией “Европейские друзья Армении” (EuFoA), большинство карабахцев считает, что из-за неспособности Турции ратифицировать армяно-турецкие Протоколы процесс нормализации отношений с Анкарой будет очень трудно довести до конца.
“Подавляющее большинство населения Карабаха уверено, что трудности, связанные с ратификацией Протоколов Турцией, были всего лишь предлогом для Анкары. Многие также подчеркнули, что они “всегда знали”, что турецкая сторона не доведет начатый процесс до конца”,- подчеркнуто в результатах опроса.
Тем не менее, 80% карабахцев глубоко убеждены, что в случае нормализации армяно-турецких отношений, армянская экономика выиграет от международной торговли, а Армения станет ближе к Европе (61%).