ԼՂՀ բնակչության մեծամասնությունը թերահավատորեն է վերաբերվում Թուրքիային և սատարում է հայ-թուրքական գործընթացը սառեցնելու մասին Հայաստանի նախագահի որոշմանը (84 տոկոս): Ըստ ԼՂՀ-ում անցկացված հասարակական կարծիքի հարցմանը, ղարաբաղցիների մեծամասնությունը գտնում է, որ քանի որ Թուրքիան ունակ չէ վավերացնել Հայ-թուրքական արձանագրությունները, Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շատ դժվար կլինի ավարտին հասցնել:
«Ղարաբաղի բնակչության մեծ մասը վստահ է, որ Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների ստորագրման հետ կապված դժվարություններն ընդամենը պատրվակ էին Անկարայի համար»,-ասվում է հարցման արդյունքներում:
Այնուամենայնիվ, ղարաբաղցիների 80 տոկոսը խորապես համոզված է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դեպքում, Հայաստանի տնտեսությունը կշահի միջազգային առևտրից, իսկ Հայաստանը կմոտենա Եվրոպային (61 տոկոս):

25 November 2010 - 10:48 AMT
Majority of Artsakh people support Yerevan’s decision to suspend ratification of Armenian-Turkish protocols
The European Friends of Armenia (EuFoA) published the Nagorno Karabakh poll of the first ever internationally conducted Comparative Opinion Polls in Armenia and Nagorno Karabakh on Socio-Political Issues and Foreign Relations.
According to the polls, as in Armenia, people in Nagorno Karabakh are doubtful of Turkey’s commitment to reconciliation after the events surrounding the Armenian-Turkish rapprochement over the last 12 months.
They overwhelmingly approve (84% to 11%) of the Armenian President’s decision to suspend ratification of the Armenian-Turkish protocols, following the ratification problems in Turkey. The vast majority of NK people think that Turkey’s ratification difficulties are just a pretext to derail the rapprochement.
Nonetheless, NK residents see that there would be genuine benefits from an Armenian-Turkish rapprochement. They feel strongly that the Armenian economy would profit from more international trade (90%) and a majority think it would bring Armenia closer to Europe (61%).