25 Նոյեմբեր 2010 - 13:09 AMT
ԵՄ-ն Ղարաբաղում ավելի քիչ հեղինակություն ունի, քան ԵԱՀԿ-ն: Ինչպես վկայում են ԼՂՀ-ում անցկացված հարցման արդյունքները, հարցման մասնակիցների միայն 16 տոկոսն է նշել, որ վստահում է ԵՄ-ին: Միայն 14 տոկոսն է գտնում, որ այդ կազմակերպությունը աջակցում է Հայաստանին ու Ղարաբաղին: «Հարցման մասնակիցների միայն մեկ հինգերորդն է գտնում, որ ԵՄ-ն դերակատարություն ունի հակամարտությոնների կարգավորման գործում և միայն 10 տոկոսն է նշել, որ կազմակերպությունը շահագրգռված է խաղաղության հաստատման մեջ»,-ասվում է հարցման արդյունքներում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու ԵՄ միջև Ասոցիատիվ համաձայնագրի կնքմանը, Ղարաբաղում հարցման մասնակիցները որպես այդ համագործակցության կարևորագույն նպատակ նշել են բարենպաստ պայմանների ստեղծումը մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության համար: Որպես նվազ կարևոր նպատակ նշվել է ԵՄ երկրների հետ մուտքի արտոնագրերեի ռեժիմի պարզեցումը:

25 Ноябрь 2010 - 13:09 AMT
Уровень авторитета Европейского Союза в Карабахе ниже, чем ОБСЕ. Как свидетельствуют результаты проведенных в НКР опросов, только 16% респондентов отметили, что они доверяют ЕС. По мнению только 14% респондентов, эта организация содействует Армении и Карабаху. “Лишь 1/5 часть респондентов в Карабахе считает, что ЕС играет роль в урегулировании конфликтов и только 10% опрошенных отметили, что организация заинтересована в установлении мира”, – говорится в результатах опросов.
Что касается вопроса заключения между Арменией и ЕС Ассоциативного соглашения, респонденты в Карабахе в качестве наиважнейших целей этого сотрудничества отметили создание благоприятных условий для прав человека и верховенства закона. Как менее важной целью заключения Ассоциативного соглашения карабахские респонденты назвали упрощение визового режима с ЕС.