25 Նոյեմբեր 2010 - 13:09 AMT
ԵՄ-ն Ղարաբաղում ավելի քիչ հեղինակություն ունի, քան ԵԱՀԿ-ն: Ինչպես վկայում են ԼՂՀ-ում անցկացված հարցման արդյունքները, հարցման մասնակիցների միայն 16 տոկոսն է նշել, որ վստահում է ԵՄ-ին: Միայն 14 տոկոսն է գտնում, որ այդ կազմակերպությունը աջակցում է Հայաստանին ու Ղարաբաղին: «Հարցման մասնակիցների միայն մեկ հինգերորդն է գտնում, որ ԵՄ-ն դերակատարություն ունի հակամարտությոնների կարգավորման գործում և միայն 10 տոկոսն է նշել, որ կազմակերպությունը շահագրգռված է խաղաղության հաստատման մեջ»,-ասվում է հարցման արդյունքներում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու ԵՄ միջև Ասոցիատիվ համաձայնագրի կնքմանը, Ղարաբաղում հարցման մասնակիցները որպես այդ համագործակցության կարևորագույն նպատակ նշել են բարենպաստ պայմանների ստեղծումը մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության համար: Որպես նվազ կարևոր նպատակ նշվել է ԵՄ երկրների հետ մուտքի արտոնագրերեի ռեժիմի պարզեցումը:

25 November 2010 - 13:09 AMT
The EU’s reputation in Nagorno Karabakh is lower than that of the OSCE, according to the Nagorno Karabakh poll of the first ever internationally conducted Comparative Opinion Polls in Armenia and Nagorno Karabakh on Socio-Political Issues and Foreign Relations published by the European Friends of Armenia (EuFoA).
Only 16% say it is one of the organizations they trust and just 14% see it as the most supportive of Armenia and Artsakh. Only a fifth in Karabakh (the same proportion as in Armenia) think that the EU has a role in the conflict settlement process.
Nevertheless, the people in Karabakh strongly support sending a permanent non-military EU observer mission to the region in order to avoid the break out of a war.
In Nagorno Karabakh, like in Armenia, the most important goals of the new Association Agreement being discussed between Armenia and the EU are seen as being the promotion of democracy, human rights and the rule of law.