25 Նոյեմբեր 2010 - 16:39 AMT
Բաքվի միֆերը «ալբանական խաչերի» մասին կամ ինչպես Ադրբեջանի մշակույթի նախարարը ստեց սեփական ժողովրդին
Նոյեմբերի 17-ին կոմիտեն, քննարկելով Հայաստանի մշակույթի նախարարության հայտը, որոշում է ընդունել հայկական խաչքարի արվեստը, խաչքարի խորհուրդը և խաչքարագործությունն ընդգրկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հեղինակավոր ներկայացուցչական ցանկի մեջ: Նշենք, որ այս փաստն առաջացրել է Ադրբեջանի դժգոհությունը, որի ձեռքերով Ջուղայում ոչնչացվել են 1000 հայկական խաչքարեր: Ելույթ ունենալով Բաքվում մամլո ասուլիսում`Ադրբեջանի մշակույթի նախարարը հայտարարել է, որ Քենիայում «կանխարգելվել են հայերի փորձերն ընդգրկել Ադրբեջանի ալբանական խաչերը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակ` որպես հայկական խաչքարեր»: «Կարծիքների լուրջ փոխանակության արդյունքում համապատասխան նմուշներն ընդգրկվել են ցուցակ այլ անունով` որպես միայն Հայաստանում գտնվող և հայկական արվեստին պատկանող արվեստի նմուշներ: Ալբանական խաչքարերը ցուցակում ընդգրկելու հնարավորությունը լիովին բացառվել է»,- ասել է Գարաևը:
Հայ հասարակությունն առաջին անգամ չէ, որ բախվում է Ադրբեջանի կողմից փաստերը խեղաթյուրելու հետ: Այլ երկրների մշակութային հուշարձանները յուրացնելը, հայկական խաչքարերն «ալբանականի» վերածելն ադրբեջանցի պաշտոնյաների համար սովորական երևույթ է դարձել:
Մենք մեր հերթին խորհուրդ ենք տալիս Ադրբեջանի քաղաքացիներին այցելել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կայք` http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?lg=en&pg=00011&RL=00434 և ծանոթանալ կոմիտեի որոշման և նրա հետ, թե ինչպես են ներկայացվել հայկական խաչքարերն այդ որոշման մեջ:
Պետք է նշել, որ հայկական խաչքարեր կարելի է հանդիպել աշխարհի ցանկացած անկյունում, որտեղ բնակվում են հայեր, այդ թվում` ժամանակակից Ադրբեջանում, որտեղ ադրբեջանական իշխանություններին ահա արդեն մի քանի տասնամյակ չի հաջողվում ջնջել հայկական հետքը:

25 Ноябрь 2010 - 16:39 AMT
17 ноября комитет, обсуждая заявку Министерства культуры Армении, принял решение включить искусство армянских хачкаров, символику и мастерство создателей хачкаров в репрезентативный список нематериального культурного наследия. Отметим, что данный факт вызвал негодование Азербайджана, рукой которого в Джульфе были уничтожены 1000 армянских хачакров. Выступая на пресс-конференции в Баку, министр культуры Азербайджана заявил, что в Кении “была предотвращена попытка армян включить албанские кресты Азербайджана в список ЮНЕСКО в качестве армянских хачкаров”. “В результате серьезного обмена мнениями, соответствующие образцы были включены в список под другим именем – как лишь находящиеся в Армении и принадлежащие армянскому творчеству образцы искусства. Возможность включения албанских каменных крестов в список была полностью предотвращена»,- сказал Абульфас Гараев.
Армянская общественность не впервые сталкивается с проблемой искажения фактов Азербайджаном. Присвоение памятников культуры других стран, превращение армянских хачкаров в “албанские” стало нормой для азербайджанских чиновников. Мы же советуем рядовым гражданам Азербайджана посетить официальный сайт ЮНЕСКО (http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?lg=en&pg=00011&RL=00434) и самим ознакомиться с решением комитета и с тем, как именно представлены армянские хачкары в данном решении. Следует отметить, что армянские хачкары можно встретить в любом уголке мира, где проживали армяне, в том числе и в современном Азербайджане, где уничтожить армянский след азербайджанским властям не удается в течение уже нескольких десятилетий.