26 Նոյեմբեր 2010 - 12:31 AMT
Ընթացիկ տարում հայկական բանակում զինծառայողների մահվան պատճառ հանդիսացած 44 միջադեպ է գրանցվել: Այդ մասին «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնած Հայաստանի այլընտրանքային խորհրդարանի Ազգային անվտանգության ու պաշտպանության հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է շարժման անդամ, ռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը: Ըստ նրա, 44 միջադեպից միայն 7-ի մեղքն է հակառակորդինը, մյուսները տեղի են ունեցել բանակի ներսում: «Շաբաթը մեկ դժբախտ պատահարներ են տեղի ունենում»,-ասել է նա: Խզմալյանը նշել է նաև, որ վիճակը բարելավելու համար իշխանափոխությունը բավարար չէ, հարկավոր է փոխել ողջ համակարգը:
Իր հերթին ՀԱԿ ներկայացուցիչ Սամվել Սեմերջյանը ասել է, որ պետք չէ խուսափել հայկական բանակում առկա խնդրիների մասին խոսելուց: «Մենք երբեք չենք քննարկել նման միջադեպերը, այդ պատճառով այսօր մեր բանակը հայտնվել է նման վիճակում»,-ասել է նա:

26 Ноябрь 2010 - 12:31 AMT
В течение текущего года в армянской армии произошло 44 инцидента, приведших к гибели военнослужащих. Об этом в ходе заседания комиссии «Национальная безопасность и оборона» альтернативного парламента Армении, инициированного движением Сардарапат, заявил член движения, режиссер Тигран Хзмалян. По его словам, из 44 инцидентов лишь в 7 был виновен противник, остальные произошли внутри самой армии. “Несчастные случаи происходят с периодичностью раз в неделю”, – сказал он. При этом он заметил, что для того, чтобы улучшить существующую в армии ситуацию, смены власти недостаточно, необходимо поменять всю систему.
В свою очередь представитель оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Самвел Семирджян сказал, что не надо бояться говорить о подобных проблемах. “Мы никогда не поднимали вопрос подобных инцидентов, поэтому сегодня наша армия и оказалась в таком положении”, – заметил он.