26 Նոյեմբեր 2010 - 12:31 AMT
Ընթացիկ տարում հայկական բանակում զինծառայողների մահվան պատճառ հանդիսացած 44 միջադեպ է գրանցվել: Այդ մասին «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնած Հայաստանի այլընտրանքային խորհրդարանի Ազգային անվտանգության ու պաշտպանության հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է շարժման անդամ, ռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը: Ըստ նրա, 44 միջադեպից միայն 7-ի մեղքն է հակառակորդինը, մյուսները տեղի են ունեցել բանակի ներսում: «Շաբաթը մեկ դժբախտ պատահարներ են տեղի ունենում»,-ասել է նա: Խզմալյանը նշել է նաև, որ վիճակը բարելավելու համար իշխանափոխությունը բավարար չէ, հարկավոր է փոխել ողջ համակարգը:
Իր հերթին ՀԱԿ ներկայացուցիչ Սամվել Սեմերջյանը ասել է, որ պետք չէ խուսափել հայկական բանակում առկա խնդրիների մասին խոսելուց: «Մենք երբեք չենք քննարկել նման միջադեպերը, այդ պատճառով այսօր մեր բանակը հայտնվել է նման վիճակում»,-ասել է նա:

26 November 2010 - 12:31 AMT
Over the current year, 44 incidents resulting in the deaths if servicemen occurred in Armenian army, a member of Sardarapat movement, film director Tigran Khzmalyan stated.
As he said at National Security and Defense Committee meeting, “only 7 out of 44 tragedies can be blamed on the rival, while the rest of those were caused by internal problems. Every week sees a new incident. A simple change of power is not enough to repair the situation, amendments on a structural level being crucial.”
Representative of the oppositional Armenian National Congress Samvel Semirjyan, in turn, stated, “We mustn’t be afraid to discuss Armenian army-related problems. We never raised the issue in public, which why the situation in the army has gone worse.”