Հայ ժողովրդի պատմության ընթացքում ժողովրդի մոտ որոշակի արժեքներ են ձևավորվել, որոնք, սակայն, դարեր շարունակ հիմք են ծառայել գոյատևման, ոչ թե զարգացման համար, ավելին, Հայաստանն այսօր չի ապրում այն արժեքներով, որոնք հռչակում է: «Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում թույլ կտա կրճատել այդ ճեղքվածքը»,-ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ելույթ ունենալով Երևանում նոյեմբերի 26-27-ին ընթացող «Եվրոպական հեռանկարները Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում» խորագրով խորհրադժողովում: Ըստ նրա, Հայաստանը հնարավորություն չունի ինքնուրույն իրականացնել 2,5 տարի առաջ մեկնարկած բարեփոխումները, մեր երկիրը ԵՄ տեխնիկաֆինանսական աջակցության կարիքն ունի:
Ինչպես նշում է ՀՀ նախագահը, 2011թ. ուշադրություն կդարձվի արժեքների համակարգին ու դրանց փոխակերպմանը: «Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիայի շրջանների մեծ մասը դժվարությամբ է ինտեգրվում ԵՄ-ին, Հայաստանի մարզերի համեմատությամբ»,-ասել է նա: Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Թուրքիան, Վրաստանը, Ադրբեջանն ու Հայաստանը հռչակում են նույն արժեքները, ինչ եվրոպացիները: Միաժամանակ, հռչակելով այդ արժեքները տարածաշրջանի երկրները պարտավոր են իրականացնել այնպիսի բարեփոխումներ, որոնք բխում են այդ արժեքներից, իսկ դա ներուժ է ստեղծում տարածաշրջանային կոոպերացիայի համար: «Դա նշանակում է, որ այդ ամենը կարող է նպաստել տարածաշրջանում հակամարտությունների մեղմացմանը»,-ասել է նա:

Over its centuries-long history, the Armenian nation has formed certain values, promoting the survival, although not the development of the nation. Yet, at present, Armenia is not guided by the values once proclaimed, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated.
“Armenia does not possess enough resources to independently implement reforms initiated 2,5 years ago. To this end, Armenia is in need of EU-provided technical and financial assistance,” the Prime Minister he noted in his speech at Yerevan-hosted European Perspectives conference, held within Eastern Partnership program framework.
“In 2011, special attention will be given to transformation of the system of values. By proclaiming European values, Turkey, Georgia, Azerbaijan and Armenia should implement relevant reforms, which will create further potential for regional cooperation. This, in turn, can result in mitigation of existing regional conflicts,” the Prime Minister concluded.