Արագ փոփոխվող աշխարհում Հայաստանը պետք է հասկանա, թե ինքնակազմակերպման որ ճանապարհով է պետք գնալ, ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ ելույթ ունենալով նոյեմբերի 26-27-ը Երևանում ընթացող «Եվրոպական հեռանկարները Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում» խորագրով խորհրդաժողովում: Ըստ նրա, ԵՄ ձգտելու ճանապարհին Հայաստանը մտադիր է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ անցկացնել, որպեսզի ժողովրդի ինքնակազմակերպումը համապատասխանի այն արդյունավետ ինքնակազմակերպմանը, որը հատուկ է այսօրվա Եվրոպային: «Սակայն, մյուս կողմից մենք չպետք է կրկնենք այն, ինչը կա, հակառակ դեպքում մշտապես ետ կմնանք»,-ասել է նա:
Վարչապետը որպես օրինակ նշել է այն անդունդը որ կա զարգացած ու զարգացող երկրների միջև, որը մշտապես աճում է, չնայած նրան, որ միջազգային կառույցները անընդհատ ձգտում են կրճատել այդ անդունդը: «Կրկնելն արդեն բավարար չէ, մենք պետք է հասկանանք, թե ո՞ւր է գնում Եվրոպան: Այստեղ մենք տեսնում ենք լուրջ հիմնարար խնդիրներ»,-ասել է նա: Այդ տեսակետից, ըստ Տիգրան Սարգսյանի, հայ ժողովուրդը պետք է ուշադրությունը սևեռի այն արժեքների վրա, որոնց կրողն ինքն է հանդիսանում և դրանից ելնելով ընտրի ինքնակազմակերպման իր ուղեգիծը, որը, միևնույն ժամանակ այլընտրանք չէ եվրոպական ուղղությանը:
Միևնույն ժամանակ վարչապետը ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ ժամանակակից աշխարհը մրացկցությունը տեղափոխում է մտավոր դաշտ և մրցունակ են այն ժողովրդները, որոնք գիտատար հասարակություն ունեն:

Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that Armenia should choose its way of self-organization in a fast-changing world.
On its way to integration into the EU, Armenia is going to implement institutional reforms to bring self-organization of the Armenian people in harmony with the efficient self-organization of modern Europe, Mr. Sargsyan told European Perspectives in the Context of Eastern Partnership conference held in Yerevan on November 26-27.
"However, we should not repeat what already exists, otherwise we will always be behind," he said.
The Prime Minister brought the example of a "gap" between developed and developing countries that is continuously growing, despite the efforts of international structures aimed at reducing the "gap". "Repetition is not enough – we should conceive where Europe is going. And we see serious fundamental problems here," he said.
According to Sargsyan, the Armenian people should focus on the values, the bearer of which it is, and choose its vector of self-organization based on it. At the same time, Sargsyan believes that this vector has no other alternative, but for the European one.
The Prime Minister also pointed to the fact that the contemporary world transfers competition into the intellectual field, while those nations are competitive, which have a knowledge-intensive society.