29 Նոյեմբեր 2010 - 10:14 AMT
Իլհամ Ալիևի արտահայտությունները ՌԴ նախագահի ու վարչապետի մասին ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերի գծով տեղակալ Ուիլյամ Բերնսի հետ զրույցում վկայում են այն մասին, որ նա տեղյակ չէ, թե ինչ է դիվանագիտությունը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Ըստ նրա, Ալիևը անցել է բոլոր սահմանները: «Դիվանագիտության մեջ ընդունված չէ մի երկրի դիվանագիտական ներկայացուցչի հետ զրույցում քննարկել այլ երկրների ներկայացուցիչներին»,-ասել է նա: Նա նշել է, որ տվյալ փաստաթղթերի գաղտնազերծումը չի բխում Ադրբեջանի շահերից:
Մեկնաբանելով այն, թե ինչպես կանդրադառնա դա Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի վրա՝ Շարմազանովն ասել է, որ նման հայտարարությունները չեն կարող ազդել տարածաշրջանային գործընթացների վրա: Նա նշել է նաև, որ գուցե և ոչ հրապարակայնորեն, սակայն կուլիսների ետևում ՌԴ նախագահը բացատրություններ կպահանջի իր ադրբեջանցի պաշտոնակցից:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես դա կարող է ազդել ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա՝ Շարմազանովը չի բացառել, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները իր դեմ կտրամադրեն ՌԴ հանրությանը:

29 Ноябрь 2010 - 10:14 AMT
Высказывания президента Азербайджана Ильхама Алиева в беседе с помощником госсекретаря США по политическим вопросам Уильямом Бернсом о президенте и премьер-министре РФ свидетельствуют о том, что он не имеет никакого отношения к дипломатии. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов. По его словам, Алиев перешел все рамки приличия. “В дипломатии не принято обсуждать с представителем одной страны поведение представителей других стран”, – сказал он. При этом он заметил, что рассекречивание данных документов не исходит из интересов Азербайджана.
Комментируя то, как это может повилять на предстоящий в декабре саммит ОБСЕ в Астане, Шармазанов сказал, что подобные заявления не могут иметь какого-либо влияния на региональные процессы. Однако он заметил, что может быть и не публично, но “за кулисами” президент России Дмитрий Медведев потребует объяснений со стороны своего азербайджанского коллеги по поводу его высказываний.
Касаясь того, может ли это повлиять на российско-азербайджанские отношения, Эдуард Шармазанов не исключил возможность того, что заявления президента Азербайджана настроят российское общество против него.
Накануне сайт WikiLeaks передал ведущим мировым СМИ свыше 250 тысяч писем Госдепартамента США, в основном служебные и секретные записки американских дипломатов в различных странах мира.