ԱՄՆ-ն ոչ մի հիմք չուներ Հայաստանի հանդեպ պատժամիջոցներ կիրառելու համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի դեմ պատժամիջոցների հնարավոր կիրառման մասին (իբր Իրանին զենք վաճառելու համար) ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնի փաստաթղթի գաղտնազերծումը: «Դատելով հրապարակված նամակից, որն ուղարկվել է 2008թ., կարելի է ասել, որ ԱՄՆ-ն նպատակ ուներ զգուշացնել Երևանին հետագայում Իրանին զենք վաճառելու անթույլատրելության մասին: Հավանաբար, դա զգուշացում էր Վաշինգտոնի կողմից»,-ասել է Մանոյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պաշտոնապես հերքել է Թեհրանին զենք մատակարարելու մասին տեղեկատվությունը:
Այն հարցին, թե կարող է արդյոք այս նամակը ինչ-որ կերպ անդրադառնալ հայ-իրանական հարաբերությունների վրա, Մանոյանն ասել է, որ Վաշինգտոնին մտահոգում է տնտեսական համագործակցությունը Երևանի ու Թեհրանի միջև, քանի որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է լիովին մեկուսացնել Իրանին: Ըստ Մանոյանի, համագործակցությունը Հայաստանի ու Իրանի միջև տնտեսական ոլորտում չի ենթադրում պատժամիջոցների կիրառում ԱՄՆ կողմից:
Ինչպես հայտնում է Wikileak կայքը, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջոն Նեգրոպոնտեն 2008թ. նամակ է հղել ՀՀ կառավարությանը, որտեղ մտահոգություն է հայտնել Իրանին զենք վաճառելու առնչությամբ: «Չնայած մեր երկրների միջև հաստատված սերտ հարաբերություններին, ոչ ԱՄՆ վարչակազմը, ոչ ԱՄՆ Կոնգրեսը չեն կարող անտարբեր մնալ այս հարցում: Այս հարցը կքննարկվի Հայաստանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը որոշելու համար»,-գրում է Նեգրոպոնտեն:

Для введения американских санкцией против Армении не было никаких оснований. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, комментируя обнародование секретного документа Госдепа США о возможном введении санкций против Армении якобы за продажу Ирану оружия, заявил глава офиса «Ай Дат» и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян. «Судя по опубликованному письму, направленному армянскому правительству в декабре 2008 года, можно сказать, что США преследовали цель предупредить Ереван о том, чтобы он в будущем воздержался от возможной продажи оружия Ирану. Это письмо, было, скорее всего, предупреждением Вашингтона»,- сказал Маноян, добавив, что Армения официально опровергла информацию о продаже вооружений Тегерану.
На вопрос, может ли данное письмо как-то отразиться на армяно-иранских отношениях, глава офиса «Ай Дат» подчеркнул, что Вашингтон беспокоит экономическое сотрудничество между Ереваном и Тегераном, поскольку США желают полной изоляции Ирана. По мнению Киро Манояна, сотрудничество Армении и Ирана в экономической области не предусматривает введения санкций США.
Как сообщает сайт Wikileak, в декабре 2008 года заместитель госсекретаря США Джон Негропонте направил письмо президенту Армении, в котором выразил обеспокоенность по поводу продажи Ирану вооружений. "Несмотря на близкие отношения между нашими странами, ни администрация, ни Конгресс США не могут пройти мимо этого. Этот вопрос будет рассмотрен для определения необходимости введения санкций против Армении»,- отметил Негропонте.