Նոյեմբերի 29-ին Երևանի «Նարեկացի» Արվեստի կենտրոնում բացվեց հայ նկարչուհի Մարո Սարգսյանի «Փարիզյան տպավորություններ» խորագրով ցուցահանդեսը: «Ես Փարիզից մոտ 20 օր առաջ եմ վերադարձել և շատ կուզենայի կիսվել այնտեղից ինձ հետ բերած տպավորություններով ու զգացողություններով»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մարո Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, բոլորը, ովքեր ծանոթ են նրա ստեղծագործությանը, անմիջապես կնկատեն այս ցուցահանդեսի գաղափարի թարմությունը: «Ինձ համար դա ինչ-որ նոր բան է ինչպես գույների ու ներկերի, այնպես էլ թեմատիկայի առումով, քանի որ ես հիմնականում դիմանկարներ եմ նկարում»: Նկարչուհին նշեց, որ այդ ցուցահանդեսի միջոցով ցանկանում էր հաղորդել «փարիզյան թեթև շունչն ու Փարիզին բնորոշ ռոմանտիզմը»:
Նկարիչների միության նախագահ, պրոֆեսոր Կարեն Աղամյանն իր հերթին նկատեց, որ «Փարիզյան տպավորությունները» գեղեցիկ երաժշտություն են հիշեցնում: «Այս ցուցահանդեսը բացահայտում է նկարչուհու տաղանդի բազմակողմանիությունը, դրանում զգացվում է շրջակա միջավայրի հանդեպ սերը»,- ասաց Աղամյանը:

В Центре искусств “Нарекаци” в Ереване 29 ноября открылась выставка армянской художницы Маро Саркисян под названием “Парижские впечатления”.
“Я вернулась из Парижа около 20 дней назад и очень хотела поделиться своими впечатлениями и ощущениями, привезенными оттуда”, – сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Маро Саркисян.
По ее словам, все, кто знаком с ее творчеством, сразу заметят новизну идеи данной выставки. “Для меня это что-то новое как по цветам и краскам, так и по тематике, поскольку я в основном пишу портреты”, – заметила она. Художница отметила, что посредством этой выставки она хотела бы передать “легкое парижское дыхание, какой-то свойственный Парижу романтизм”.
В свою очередь председатель Союза художников, профессор Карен Агамян заметил, что “Парижские впечатления” напоминают красивую музыку. “Эта выставка выявляет многогранность таланта художницы, в ней чувствуется любовь к окружающему миру”, – сказал Агамян.