Բյուրականի աստղադիտարանը շանս ունի դառալ աշխարհի 8 տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոններից մեկը: Այդ մասին, դեկտեմբերի 1-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը: Այդ կենտրոնը նախատեսում է ստեղծել Միջազգային աստղագիտական միություն (ՄԱՄ) աստղագիտության ռազմավարական զարգացման 10-ամյա ծրագրի շրջանակներում: ՄԱՄ մտահղացմամբ, ծրագիրն իրագործվելու է 8 տարածաշրջանային կենտրոնների միջոցով: Հայաստանի հետ միասին Միջազգային աստղագիտական միության մրցույթին մասնակցում են տարածաշրջանի ևս 7 երկրներ:
Հայկ Հարությունյանի կարծիքով, տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոնի ստեղծման համար Հայաստանում կա անհրաժեշտ բազա, սակայն հնարավոր են նախագծի ֆինանսավորման հետ որոշակի դժվարություններ: Նրա խոսքերով, 5-ամյա ծրագիրն իրագործելու համար կպահանջվի 500 մլն դրամ: Միաժամանակ, ինչպես ասել է Հայկ Հարությունյանը, մրցույթի մասնակիցների շարքում կան երկրներ, որտեղ աստղագիտության ոլորտում ավանդույթներ չկան, սակայն կան անհրաժեշտ ֆինանսներ կենտրոնի կառուցման և արտասահմանյան գիտնականներին վճարելու համար: 2011-ին նախատեսվում է նաև ռելյատիվիստական աստղաֆիզիկայի միջազգային կենտրոների ցանցի ներկայացուցչության բացում Հայաստանում (ICRANet): Միջազգային աստղագիտական միությունը կազմակերպություն է, որը միավորում է ողջ աշխարհի աստղագիտական միություններին: Միությունը հիմնվել է 1919-ի հուլիսին Բրյուսելում և այսօր ներառում է 64 պետություն:

У Бюраканской астрофизической обсерватории есть шанс стать одним из восьми региональных астрономических центров по всему миру. Об этом, в ходе пресс-конференции 1 декабря заявил директор обсерватории Айк Арутюнян. Данный центр планирует создать Международный астрономический союз (МАС) в рамках 10-летней программы стратегического развития астрономии. По замыслу МАС, программа будет реализовываться посредством восьми региональных центров по всему миру. Наряду с Арменией в конкурсе участвуют еще 7 стран региона.
По мнению Айка Арутюняна, для создания регионального астрономического центра в Армении есть необходимая база, однако возможны трудности с финансированием проекта. По его словам, на реализацию 5-летней программы потребуется порядка 500 млн драмов. Между тем, как сказал Айк Арутюнян, среди участников конкурса есть страны, где нет астрономических традиций, однако есть достаточные финансы для постройки центра и оплаты зарубежных ученых. На 2011 год также запланировано открытие представительства сети международных центров релятивистской астрофизики (ICRANet) в Армении. Международный астрономический союз – организация, объединяющая астрономические сообщества всего мира. Союз был основан в июле 1919 года в Брюсселе (Бельгия) и на сегодня включает 64 государства.