Աշխարհում ամենաերկար ուղևորատար հետադարձելի ճոպանուղին հանրային գործարկումից`հոկտեմբերի 23-ից մինչև օրս սպասարկել է ավելի քան 7000 այցելուի, որից 1500-ը հարակից գյուղերի բնակիչներ են, մամլո ասուլիսում հայտնել է ճոպանուղու կառավարիչ Տիգրան Ղազարյանը: Ճոպանուղու նկատմամբ հետաքրքրությունը հատկապես մեծանում է հանգստյան օրերին:
Իր հերթին Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի Զբոսաշրջության ծրագրերի տնօրեն Սյուզաննա Ազոյանը նշել է, որ եթե ամբողջ 2009թ. ընթացքում Տաթևի վանք այցելե է 3000 զբոսաշրջիկ, ապա միայն վերջին 40 օրում նրանց թիվը կազմել է 7000: «ՏաԹևեր» ճոպանուղին և Տաթևի վանական համալիրը այն այցեքարտն են, որով մենք արդեն ներկայացրել ենք Հայաստանը 2011-ի տուրիստական սեզոնների համար: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի հաջող մեկնարկով մենք նախատեսում ենք ոչ միայն դեպի հարավ գրավել այցելուներին, այլ նաև բազմապատկել դեպի Հայաստան եկող զբոսաշրջիկների թիվը: Զբոսաշրջիկները Հայաստան են ժամանում տեսնելու համար աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին»,-ասել է նա:
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին ոչ միայն լավ հնարավորություն է` զբոսաշրջության զարգացման համար, այլ նաև տեղի բնակիչների համար` աշխատատեղ: Այսօր ճոպանուղին ունի 30 աշխատող, որից 29 հարակից գյուղերի բնակիչներ են: Միջին աշխատավարձը 100.000 դրամ է: Տոմսի արժեքն է 3000 դրամ (հետադարձի հետ միասին), իսկ մեկ ուղղությամբ՝ 2000 դրամ:

С 23 октября по сей день канатную дорогу «Крылья Татева» посетили 7000 человек, из которых 1500 человек являются жителями близлежащих поселков, сообщил на пресс-конференции управляющий канатной дорогой Тигран Казарян. При этом он сказал, что работа канатки в зимний период зависит от состояния автотрассы Ереван-Горис, но на данный момент количество туристов увеличивается с каждым днем.
В свою очередь, руководитель программы туризма Армянского агентства развития Сюзанна Азоян сообщила, что за весь 2009 год монастырский комплекс Татев посетили 3000 туристов, а за последние 40 дней 7000 человек. «Я хочу c уверенностью отметить, что в 2011 году мы ожидаем резкий рост посещаемости, так как только канатная дорога, как самая длинная в мире, является отдельным источником туризма. Туристы приезжают в Армению только для того, чтобы увидеть уникальную по своей длине реверсивную канатную дорогу», – добавила она.
Открытие канатной дороги создало 30 рабочих мест, из которых 29 человек являются жителями близлежащих к Татеву деревень. Средняя заработная плата работников составляет 100 тыс. драмов. Билет на проезд по канатной дороге стоит 3000 драмов туда и обратно и 2000 драмов в одну сторону.