«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) հովանավորում է Տիգրան Մեծի 2150 ամյակին նվիրված ճանաչված նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը: Դեկտեմբերի 1-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացված ցուցահանդեսն` առաջինն է հոբելյանական միջոցառումների շարքում, որտեղ ներկայացված են նաև Տիգրանակերտի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված նմուշները:
Ցուցահանդեսի ավարտին կտպագրվի պատկերագիրք, որում Ազգային պատկերասրահում ցուցադրված ստեղծագործությունների վերատպումներից բացի կներառվեն նաև Տիգրան Մեծի կյանքին և գործունեությանը նվիրված գիտահանրամատչելի հոդվածներ և փաստաթղթեր` հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով:
«Որպես ռուս ժողովրդի ներկայացուցիչ ցանկանում եմ իմ հիացմունքը հայտնել հայ ժողովրդի դարավոր պատմության հանդեպ. մի ժողովորդի, ով հազարամյակներ շարունակ պահպանել է փառավոր անցյալի ժառանգությունը: Իմ կարծիքով, այսօր հատկապես կարևոր է պահպանել Հայոց Մեծ թագավորի հիշատակը և ապահովել ազգային ավանդույթների փոխանցումը սերնդե սերունդ: Մենք ուրախ ենք սատարելու նման նախագծերը, քանի որ հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգության պահպանումը կարևոր տեղ է զբաղեցնում «ԱրմենՏել» ընկերության սոցիալական ծրագրերում, որոնք իրականացվում են «Հանուն պայծառ ապագայի» կարգախոսի ներքո», – նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Ցուցահանդեսն անցկացվում է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Կազմակերպիչներն են` Արարատյան Հայրապետական թեմը, Աշխարհի հայ նկարիչների միավորումը, Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահը և Ազգային Գեղագիտության կենտրոնը:
Տիգրան Մեծի 2150 ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների թվում են նաև Մեծ Թագավորի մասին վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը և երիտասարդ նկարիչների ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը, հաղորդում է «ԱրմենՏել» ընկերության մամլո ծառայությունը:

1 Декабрь 2010 - 12:09 AMT
Компания «АрменТел» стала спонсором выставки работ известных армянских художников, посвященной 2150-летию со дня рождения царя Тиграна Великого. Выставка открылась 1 декабря 2010 года в Национальной галерее Армении и стала первым событием из цикла мероприятий, приуроченных к юбилею великого армянского правителя. Кроме произведений искусства на выставке представлены экспонаты, обнаруженные археологами при раскопках в городе Тигранакерт. Как сообщает пресс-служба «АрменТел», по итогам выставки будет опубликован каталог, в который кроме репродукций войдут научно-популярные статьи, документы о жизни и деятельности царя Тиграна Великого на армянском, русском и английском языках.
«Являясь представителем русского народа, хочу выразить свое восхищение историей армянской нации, пронесшей наследие славного прошлого через века и тысячелетия. На мой взгляд, сегодня очень важно сберечь память о великом армянском царе, сохранить преемственность национальных традиций. Мы всегда рады поддержать такого рода проекты, так как содействие передаче культурного наследия армянского народа занимает важное место в социальных проектах компании «АрменТел», реализуемых под девизом «Яркое будущее с Beeline», – отметил в речи по случаю открытия выставки генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
Выставка проходит под высоким патронажем премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна. Организаторами мероприятия являются: Араратская Патриаршая Епархия, Союз армянских художников мира, Национальная галерея Армении, Музей истории Армении и Национальный центр эстетики Армении. В серию мероприятий, посвященных 2150-летию со дня рождения царя Тиграна Великого, войдет показ документального фильма о царе Тигране Великом, а завершится цикл выставкой произведений молодых художников в Национальном центре эстетики Армении.