«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) մշտապես բանակցում է ՀՀ և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ բոլոր գերիների վերաբերյալ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Աշոտ Աստաբացյանը: Ըստ նրա, դա ոչ հրապարակային երկխոսություն է: Նա չի հաստատել և չի հերքել ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած այն տեղեկությունը, որ Երևանն ու Բաքուն բանակցում են ևս 2 գերիների փոխանակման մասին: Աստաբացյանն ասել է նաև, որ անհրաժեշտության դեպքում ԿԽՄԿ-ն կհայտնի ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայերի մասին:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկություններ են տարածել առ այն, որ ԿԽՄԿ-ն բանակցում է հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ գերիների փոխանակման շուրջ: Ինչպես հայտնում է 1news.az-ը, հղում անելով Ադրբեջանում ԿԽՄԿ ներկայացուցիչ Շերին Պոլինիին, հայկական գերության մեջ գտնվող ադրբեջանցի զինծառայողն ու Ադրբեջանի տարածքում ձերբակալված քաղաքացիական անձը Հայաստանից, ցանկություն են հայտնել հայրենիք վերադառնալ:

“Международный Комитет Красного Креста всегда ведет переговоры с властями Армении и Азербайджана в отношении всех пленных», – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель службы по связям с общественностью Ереванского представительства Международного Комитета Красного Креста Ашот Астабацян. По его словам, это конфиденциальный диалог. При этом он не подтвердил и не опроверг, распространенную азербайджанскими СМИ информацию о том, что между Азербайджаном и Арменией ведутся переговоры об обмене еще 2 человек. Астабацян также сказал, что в случае необходимости МККК сообщит соответствующие новости о находящихся в азербайджанском плену армянах.
Азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что Международный Комитет Красного Креста (МККК) в настоящее время проводит переговоры с армянской и азербайджанской сторонами по вопросу возвращения пленных. Как сообщает 1news.az со ссылкой на главу представительства МККК в Азербайджане Шерин Поллини, находящийся в армянском плену азербайджанский военнослужащий и гражданское лицо из Армении, задержанное на территории Азербайджана, изъявили желание вернуться на родину.