2 Դեկտեմբեր 2010 - 10:47 AMT
«Մեկ տարում Հայաստանի Ազգային պատկերասահ այցելում է շուրջ 30 հազար մարդ, ընդ որում ամեն տարի այդ թիվն ավելանում է»,- դեկտեմբերի 2-ին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրեն, գեղանկարիչ Փարավոն Միրզոյանը:
Նրա խոսքերով, «Թանգարանների գիշերվա» ընթացքում պատկերասրահ է այցելել շուրջ 6000 հազար մարդ: «Շատ այցելուներ գալիս են մեզ մոտ յուրաքանչյուր ամսվա վերջին շաբաթ օրը, երբ պատկերասրահն անվճար է աշխատում»,- հավելել է Միրզոյանը:
Նա նշել է, որ կես տարվա ընթացքում պատկերասրահի ֆոնդերը կթվայնացվեն:
«Մեր գործունեության հիմնական ուղղություններից է հասարակայնության հետ աշխատանքը: Մենք փորձում ենք շահագրգռել մարդկանց, դասախոսություններ ենք կազմակերպում, ամեն տարի անցկացնում ենք երաժշտական փառատոն: Վստահությամբ կարելի է աել, որ պատկերասրահն ապրում է լիարժեք կյանքով»,- հավելել է Միրզոյանը:

“За год Национальную галерею Армении посещает около 30 тысяч человек, причем я замечаю, что с каждым годом это число увеличивается”, – сказал 2 декабря в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Национальной галереи Армении, живописец Фараон Мирзоян.
По его словам, за “Ночь музеев” галерею посетили около 6 тысяч человек. “Очень много посетителей приходит к нам также в последнюю субботу каждого месяца – день, когда галерея работает бесплатно”, – добавил Мирзоян.
Он отметил, в течение полугода фонды галереи собираются оцифровать.
“Одна из наших основных деятельностей направлена на работу с общественностью. Мы пытаемся заинтересовать людей, устраиваем лекции, каждый год проводим музыкальный фестиваль. Можно с уверенностью сказать, что галерея живет полноценной жизнью”, – добавил Мирзоян.