2 Դեկտեմբեր 2010 - 12:56 AMT
«Շատերը կհամաձայնվեն, որ հայկական կողմի ակնկալիքները Աստանայում ընթացող ԵԱՀԿ-ի գագաթնաժողովից, բացառությամբ նրա, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը չկայացավ, հիմնականում արդարացան»,-Երևանում կայացած մամլո ասոլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Դավթյանը: Ըստ նրա, սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ադրբեջանի նախագահը Բաքվի համար ոչ բարենպաստ իրավիճակներում խուսափում է հանդիպումից: Դավթյանը նշել է, որ Ալիևի «գյադայական պահվածքը» ի հայտ է գալիս ոչ միայն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շրջանակներում, այլ նաև Wikileaks-ում զետեղված ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի նամակներում:
Անդրադառնալով Արցախի անկախության ճանաչմանը՝ Դավթյանն ասել է, որ ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը այն տեղը չէ, որտեղ դա պետք է արվի: Նա նշել է, որ անպայման կգա այն օրը, երբ Հայաստանը կճանաչի ԼՂՀ անկախությունը:
Իր հերթին «Ժառանգություն» կուսակցության մամլո քարտուղար Հովսեփ Խուրշուդյանն ասել է, որ չի կարծում թե Աստանայում առաջընթաց է գրանցվել ղարաբաղյան կարգավորման գործում: «Հավանաբար, ուղղակի նահանջ չի եղել»,-ասել է նա: Խուրշուդյանը նաև թերություն է համարել այն, որ գագաթնաժողովի շրջանակներում երկրները չեն անդրադարձել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման դեպքերին ու ռազմատենչ հայտարարություններին:

2 Декабрь 2010 - 12:56 AMT
“Многие согласятся с тем, что ожидания армянской стороны от саммита ОБСЕ в Астане, кроме того, что встреча президентов Армении и Азербайджана все же не состоялась, в основном реализовались”, – заявил на пресс-конференции в Ереване депутат парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Артак Давтян. По его словам, это не первый случай, когда президент Азербайджана в ситуациях неблагоприятных для Баку избегает встречи. “Это уже становиться чертой характера, видимо Алиев так и не смог освободиться от синдрома дезертира”, – сказал член РПА. При этом Давтян заметил, что Алиев ведет себя как “пацан”, что отражается не только в процессе урегулирования карабахского конфликта, но также в рассекреченных сайтом WikiLeaks письмах Госдепа США. По его словам, подобное поведение не подходит руководителю страны.
Артак Давтян также добавил, что в рамках саммита ОБСЕ были приняты те положения, на основе которых должны продолжаться дальнейшие переговоры по урегулированию карабахского конфликта.
29 ноября сайт WikiLeaks передал ведущим мировым СМИ свыше 250 тысяч писем Госдепартамента США, в основном служебные и секретные записки американских дипломатов в различных странах мира. В числе рассекреченных писем Госдепа США также представлены высказывания и недовольства президента Азербайджана по поводу деятельности руководителей ряда стран, в том числе России, Турции и Ирана.