3 Դեկտեմբեր 2010 - 11:57 AMT
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) Տիգրան Մեծի 2150 ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում աջակցում է նաև Մեծ Թագավորի մասին վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությանը, որը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 3-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում: Վավերագրական ֆիլմի սյուժեում տեղ են գտել տեղեկություններ Տիգրան Մեծի կյանքի, գործունեության և գահակալության դարաշրջանի մասին, մի դարաշրջանի, որը խոր հետք թողեց ոչ միայն հայ, այլ նաև համաշխարհային պատմության մեջ:
«Ֆիլմի ցուցադրությունը` հիանալի հնարավորություն է ևս մեկ անգամ առնչվելու հայ ժողովրդի մեծ զավակի հիշատակին, ով դարձավ հաղթանակի, միասնականության և սեփական ուժերի հանդեպ հավատի խորհրդանիշ: Նույնիսկ երկու հազարամյակ անց Տիգրան Մեծի կերպարն օգնում է համախմբել ժամանակակից սերնդին, վստահություն է ներշնչում վաղվա օրվա և պայծառ ապագայի հանդեպ», – նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
«Տիգրան Մեծը հանդիսանում է պետական գործչի վառ օրինակ` ունակ 20-25 տարի առաջ պլանավորելու պետության ռազմավարությունը: Ելնելով ժողվրդի շահերից` ամենից առաջ նա մտածում էր հայրենիքի մասին` այլ ոչ թե սեփական կառավարման», – ասաց ֆիլմի պրոդյուսեր, պատմաբան Արտակ Մովսիսյանը:
Պատմաբանը նաև նշեց, որ ֆիլմը Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարության կողմից խորհուրդ է տրվել օգտագործել որպես ուսումնաօժանդակ ձեռնարկ` Հայաստանի միջնակարգ դպրոցների համար:
Տիգրան Մեծի 2150 ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շարքը մեկնարկել էր դեկտեմբերի 1-ին` Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում հայ ճանաչված նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսով և կեզրափակվի երիտասարդ նկարիչների ստեղծագործությունների ցուցահանդեսով` Հայաստանի Ազգային Գեղագիտության կենտրոնում, հաղորդում է «ԱրմենՏել» ընկերության մամլո ծառայությունը:

3 Декабрь 2010 - 11:57 AMT
В Ереване 3 декабря состоялся показ документального фильма о Тигране Великом в рамках цикла мероприятий, посвященных 2150-летию со дня рождения царя Тиграна Великого.
В сюжет документальной картины вошли повествования о жизни, деятельности и эпохе правления царя Тиграна II, эпохе, оставившей глубокий след не только в истории армянского народа, но и в мировой истории в целом. Об этом агентству PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе ЗАО «АрменТел».
«Сегодняшний показ фильма – прекрасная возможность приобщиться к памяти о великом сыне армянского народа, ставшим для всех нас символом победы, единства и веры в собственные силы. Даже спустя два тысячелетия фигура Тиграна Великого помогает сплотить современное поколение, вселяет уверенность в завтрашнем дне и веру в светлое будущее», – отметил генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
В свою очередь продюсер фильма, историк Артак Мовсисян подчеркнул: «Личность Тиграна Великого – яркий пример государственного деятеля, способного планировать стратегию государства на 20-25 лет вперед. Прежде всего, он думал о родине, а не о собственном правлении, исходя из интересов своего народа». Историк также отметил, что фильм рекомендован Министерством науки и образования Армении как учебно-вспомогательное пособие для средних школ Армении.
В серию мероприятий, посвященных 2150-летию со дня рождения царя Тиграна Великого, вошла выставка работ известных армянских художников, открывшаяся 1 декабря 2010 года в Национальной галерее Армении, а завершится цикл выставкой произведений молодых художников в Национальном центре эстетики Армении. ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) содействует показу документального фильма о великом армянском правителе.