4 Դեկտեմբեր 2010 - 11:14 AMT
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանը վաղուց արդեն պատրաստ է ճանաչել Արցախի անկախությունը»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը: Ըստ նրա, եթե Հայաստանը մինչ օրս դա չի արել, ապա միակ պատճառն այն է, որ երկիրը չի ցանկանում «փակել դռները» բանակցային գործընթացի համար: Նա նշել է, որ երկրի ղեկավարությունը միշտ հույս ուներ, որ միջազգային հանրությունը կհասկանա, որ հակամարտության լուծումը ԼՂՀ անկախության ճանաչումն է:
Հայ փորձագետը նշել է նաև, որ Արցախի անկախության ճանաչումը ՀՀ կողմից պարտադիր չէ, որ լինի պատերազմի վերսկսման դեպքում, դա կարող է տեղի ունենալ նաև որպես բանակցային գործընթացի տրամաբանական շարունակությունը: Օրինակ, ըստ նրա, Հայաստանը կարող է ճանաչել Արցախի անկախությունը, երբ վերջնականապես պարզ դառնա, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ որևէ քայլ ձեռնարկել Արցախի անկախության ճանաչման ուղղությամբ:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե կճանաչի արդյոք ՀՀ խորհրդարանը Արցախի անկախությունը դեկտեմբերի 9-ի նիստում՝ Կարեն Բեքարյանն ասել է, որ հավանաբար, այդ հարցը կրկին կհետաձգվի: Ըստ նրա, ԵԱՀԿ գագաթնաժողովում ՀՀ նախագահը ուղերձ հղեց Ադրբեջանի ղեկավարությանը, դեռ հարկավոր է սպասել ադրբեջանական կողմի պատասխանին: Այդ համատեքստում նա նշեց, որ քվեարկության համար դեռ որոշակի հիմքեր չկան:

4 Декабрь 2010 - 11:14 AMT
«Я думаю, что Армения уже давно готова признать независимость Арцаха», – заявил на пресс-конференции в Ереване председатель организации "Европейская интеграция" Карен Бекарян. По его словам, если Армения до сих пор этого не сделала, то единственной причиной является то, что страна не хочет «закрывать двери» для переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта. При этом он заметил, что руководство страны всегда надеялось, что международное сообщество поймет, что решением конфликта является признание независимости НКР.
Армянский эксперт также заметил, что признание независимости Арцаха со стороны Армении не обязательно лишь в случае возобновления военных действий, это также может произойти исходя из логики процесса. К примеру, по его словам, независимость НКР Арменией может быть признана, когда станет окончательно ясно, что Азербайджан не намерен делать каких-либо шагов в направлении признания независимости Арцаха.
Касаясь того, признает ли парламент Армении в ходе предстоящего 9 декабря заседания независимость Арцаха, Карен Бекарян сказал, что, скорее всего этот вопрос снова будет отложен. По его словам, на саммите ОБСЕ президент Армении послал сигнал руководству Азербайджана, и пока что нужно ждать реакции азербайджанской стороны. В этом контексте он заметил, что для проведения голосования еще нет определенных оснований.