ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի խորհրդի նախագահ Արմեն Գևորգյանի ղեկավարությամբ այսօր «Սևան» ազգային պարկում տեղի ունեցավ խորհրդակցություն` ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի, ՀՀ նախագահին առընթեր Սևանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանի, Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանի, մարզի իրավապահ մարմինների, համայնքների ղեկավարների մասնակցությամբ: Քննարկվեցին Սևանա լճում ձկան բնական վերարտադրության ժամանակահատվածում արդյունագործական ձկնորսությունն արգելելու մասին ՀՀ բնապահպանության նախարարի հրամանի և այդ ընթացքում մի շարք գերատեսչությունների համատեղ միջոցառումների ծրագրի իրականացման հետ կապված հարցեր:
Այսօրվանից Սևանի ավազանի բնակչության համար իրազեկման լայն աշխատանքներ կիրականացվեն ԲՆ հրամանով նախատեսված կարգի վերաբերյալ, համաձայն որի դեկտեմբերի 5-8-ը լճից կհանվեն բոլոր տեսակի լողամիջոցները և կարգելվի մուտքը լիճ: Միայն դեկտեմբերի 28-31-ը լճում կթույլատրվի «կարաս» ձկնատեսակի և խեցգետնի որսը, որից հետո մուտքը լիճ կարգելվի մինչև հունվարի 20-ը:«Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ղեկավարությամբ և մարզի իրավապահ մամինների ներգրավվածությամբ կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը շուրջօրյա հսկողություն կիրականացնի սահմանված կարգը պահպանելու և ձկնագողության բոլոր փորձերը կանխելու ուղղությամբ: Կարգազանցների նկատմամբ կկիրառվեն օրենքով նախատեսված ամենախիստ միջոցները:
Փոխվարչապետը կարևորեց այդ ժամանակահատվածում միջոցառումների արդյունավետ կազմակերպումը և ներգրավված բոլոր կառույցների համագործակցված աշխատանքը, հաղորդում է նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

Вице-премьер-министр, министр территориального управления Армении Армен Геворгян провел в национальном парке «Севан» совещание с министром охраны природы Арамом Арутюняном, председателем Комиссии по проблемам озера Севан при президенте Армении Владимиром Мовсисяном, губернатором Гегаркуникской области Нвером Погосяном и др.
Как сообщает пресс-служба министерства, на совещании обсуждались вопросы, связанные с совместными мероприятиями ряда ведомств по выполнению приказа министра охраны природы о запрете промышленной ловли рыбы в период нереста.
Для жителей бассейна Севана будут проведены широкомасштабные работы по повышению осведомленности относительно того, что с 5 по 8 декабря на озере не должно быть плавательных средств и вход на Севан будет запрещен. Только с 28-31 декабря будет разрешена ловля рыбы сорта «карась» и раков, после чего вход на озеро будет запрещен до 20 января.
Кроме того, ГНКО «Национальный парк Севан» и правоохранительные органы области создадут рабочую группу, которая круглосуточно будет контролировать ловлю рыбы на озере.