Երևանում իր աշխատանքն է սկսել «Նորարարական քաղաքականություն և գիտական գործունեության արդյունքների առևտրայնացում» ռուս-հայկական սեմինարը: Միջոցառման շրջանակներում առաջատար ռուս գիտնականները ՀՀ ԳԱԱ ներկայացուցիչների, գիտության հարցերով պետական կոմիտեի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ քննարկելու են նորարարական հիմքի վրա տնտեսության արդիականացման հարցերը: Ինչպես նշել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանում «Ռոսհամագործակցության» ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ԱՊՀ-ում գիտական մշակումների առևտրայնացման ոլորտում կատարվում են առաջին քայլերը: «Հայաստանը միշտ աչքի է ընկել գիտատեխնիկական ներուժով, սակայն առևտրայնացման խնիդրները միայն երկրի մակարդակում լուծելն անհնար է: Ահա ինչու Հայաստանը «Մինչև 2020-ն ԱՊՀ անդամ-երկրների նորարարական համագործակցության միջպետական նպատակային ծրագրի» ակտիվ մասնակից է, ինչպես նաև ԵվրԱզԷսի նման ծրագրի մասնակից»,- ասել է Կրիվոպուսկովը:
Ինչպես նշել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության գիտության հարցերով պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, այսօր փորձ է արվում ստեղծել ընդհանուր գիտատեխնիկական տարածություն ԱՊՀ շրջանակներում: «ԱՊՀ երկրներն անկախություն ձեռք բերելուց 20 տարի անց կորցրել են անհրաժեշտ ենթակառուցվածքը, ինչը բարդացնում է ինտեգրացիան եվրոպական և համաշխարհային գիտատնտեսական տարածությանը»,- ասել է նա:
Սեմինարը տևելու է մինչև դեկտեմբերի 7-ը: Միջոցառման կազմակերպիչներն են ՌԴ կրթության և գիտության նախարարությունը և Երևանում Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնը:

6 Декабрь 2010 - 11:14 AMT
Виктор Кривопусков: Армения, как и другие страны СНГ, делает первые шаги на пути коммерциализации научных разработок
Российско-армянский семинар «Инновационная политика и коммерциализация результатов научной деятельности» начал свою работу в Ереване. В рамках мероприятия ведущие российские ученые обсудят вместе с представителями НАН РА, Госкомитетом по науке, Министерством экономики РА вопросы армяно-российского сотрудничества по модернизации экономики на инновационной основе. Как отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель представительства "Россотрудничества" в Армении Виктор Кривопусков, в сфере коммерциализации научных разработок как в Армении, так и в странах СНГ в целом, делаются лишь первые шаги. “Армения всегда отличалась высоким научно-техническим потенциалом, однако решить проблемы коммерциализации только на уровне страны – практически невозможно. Вот почему Армения является активной участницей "Межгосударственной целевой программы инновационного сотрудничества государств-участников СНГ на период до 2020 года", а также аналогичной программы ЕврАзЕС ”, – сказал Виктор Кривопусков.
Как отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель Государственного комитета по науке Министерства образования и науки Армении Самвел Арутюнян, сегодня делается попытка создать общее научно-техническое пространство в рамках СНГ, которое было утеряно после развала Советского Союза. “Страны СНГ спустя 20 лет после приобретения независимости утеряли необходимую инфраструктуру, что усложняет процесс интеграции в европейское и общемировое научно-экономическое пространство”, – сказал Самвел Арутюнян.
Семинар продлится до 7 декабря. Организаторы мероприятия – Министерство образования и науки Российской Федерации и Российский центр науки и культуры в Ереване.