6 Դեկտեմբեր 2010 - 16:18 AMT
Լիբանանի հայ համայնքն ավանդույթի համաձայն միշտ հարգանքի տուրք է մատուցում 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Բեյրութի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Կանդահարյանը: Նրա խոսքով, դեկտեմբերի 7-ին Լիբանանի բոլոր հայկական թերթերը կանդրադառնան այդ ամսաթվին, իսկ կիրակի օրը բոլոր հայկական եկեղեցիներում երկրաշարժի զոհերի հիշատակին պատարագ կմատուցվի: Ընդ որում` Կանդահարյանը նշեց, որ Լիբանանի հայ համայնքը միշտ ակտիվորեն մասնակցել է Սպիտակ քաղաքի վերականգնողական աշխատանքներին, ինչպես նաև «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամի նախագծերին, որոնք նույնպես ուղղված էին քաղաքի վերականգնմանը: Այդ համատեքստում նա նկատեց, որ եթե վերականգնողական աշխատանքների անցկացման նոր ծրագիր հայտնվի, ապա համայնքն անպայման կմասնակցի դրան:
1988 թ. դեկտեմբերի 7-ին` տեղական ժամանակով ժամը 11:14 – ին, Ռիխտերի սանդղակով 7.2 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժը հողին հավասարեցրեց Սպիտակ քաղաքը, ավերեց Լենինականը (Գյումրի): Զոհվեց 25 հազ. մարդ, մոտ 100 հազ. մարդ վիրավորվեց և հարյուրավորներ դարձան հաշմանդամ, ավելի քան 500 հազ. մարդ մնաց անօթևան:Սպիտակի երկրաշարժը աշխարհի խոշորագույն աղետների շարքին է դասվում:

6 Декабрь 2010 - 16:18 AMT
Армянская община Ливана согласно традиции всегда отдает дань уважения памяти жертв Спитакского землетрясения 1988 года. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил главный редактор бейрутской газеты «Аздак» Шаан Кандахарян. По его словам, 7 декабря все армянские газеты Ливана обратятся к этой дате, а в воскресенье во всех армянских церквях состоится литургия памяти жертв землетрясения. При этом Кандахарян отметил, что армянская община Ливана всегда активно участвовала в восстановительных работах города Спитак, а также в проектах Всеармянскго фонда “Айастан”, которые также были направлены на восстановление города. В этом контексте он заметил, что если появится новая программа по проведению восстановительных работ, то община обязательно примет в ней участие.
7 декабря 1988 года в 11:41 по местному времени подземные толчки силой 7,2 балла по шкале Рихтера практически стерли с лица земли города Спитак и Ленинакан (ныне Гюмри). Погибло 25 тысяч человек, около 100 тысяч человек были ранены, и многие на всю жизнь остались инвалидами, более 500 тысяч лишились крова. Спитакское землетрясение входит в число самых крупных катастроф в мире.