7 Դեկտեմբեր 2010 - 15:25 AMT
«Այսօր նոր պայմաններում մեր մայրաքաղաքում ծավալվող ակտիվ քաղաքաշինությունը հաշվի չի առնում աշխարհի այլ մեգապոլիսների փորձն ու սխալները: Բացի դրանից, սխալ քաղաքաշինությունը հանգեցնում է մի շարք բնապահպանական խնդիրների առաջացման»,- դեկտեմբերի 7-ին «Մայրաքաղաքների բնապահպանությունը` մեգապոլիսի խնդիրները» խորագրով Մոսկվա-Երևան հեռուստակամրջի ընթացքում հայտնեց բնապահպան, Հայաստանի բնապահպանության նախկին նախարար, «Հանուն մարդկային կայուն զարգացման» ընկերակցություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Նրա կարծիքով, «կետային» շինարարությունը (նոր շենքերի կամ կառույցների շինարարություն պատմականորեն ձևավորված բնակելի թաղամասում` սովորաբար կանաչ գոտիների տեղում) բացարձակապես անընդունելի է քաղաքաշինության մեջ:
«Գոյություն ունի կայուն քաղաքների դրական փորձը, որն անհրաժեշտ է փոխ առնել, ինչը մենք չենք անում: Դրա փոխարեն մենք թույլ ենք տալիս սխալներ, որոնք համաշխարհային քաղաքաշինության պատմության մեջ արդեն վաղուց հայտնի են, իսկ մենք դասեր չենք քաղում այդ փորձից»,- նշեց Դանիելյանը:

7 Декабрь 2010 - 15:25 AMT
“Активное градостроительство в новых условиях, разворачивающееся сегодня в нашей столице, не учитывает опыт и ошибки других мегаполисов мира, в результате чего искажается внешний облик столицы. Помимо этого, неверное градостроительство ведет к возникновению массы экологических проблем”, – заявила 7 декабря в Ереване в ходе видеомоста Москва-Ереван на тему: “Экология столиц: проблемы мегаполиса” эколог, экс-министр экологии Армении, председатель общественной организации “Ассоциация во имя устойчивого развития человечества” Карине Даниелян.
По ее мнению, уплотнительная или «точечная» застройка (строительство новых зданий или сооружений в исторически сложившемся жилом микрорайоне, обычно на месте зелёных зон) абсолютно неприемлема в градостроительстве.
“Существует позитивный опыт устойчивых городов, который необходимо перенять, чего мы не делаем. Вместо этого допускаем ошибки, которые в истории мирового градостроительства уже давно известны, а на этом опыте не учимся ”, – отметила Даниелян.