Հայաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ 88 «կողմ» ձայնով ընդունել է «ՀՀ միջազգային պայմանագրերի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը: Դեռ քվեարկությունից առաջ «Ժառանգություն» ընդդիմադիր խմբակցության նախագահ Ստեփան Սաֆարյանը հայտարարել է, որ քանի որ այդ օրինագիծը հակասում է Վիեննայի միջազգային պայմանագրերի մասին կոնվենցիային, խմբակցությունը չի մասնակցի քվեարկությանը:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, ելույթ ունենալով ԱԺ-ում մինչ օրինագծի ընդունումը, ՀՀ ԱԺ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը հանդիսանում է Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխավորը: «Հայաստանը Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ տեղաշարժվելու, առողջապահության, կրթության և այլ իրավունքի իրականացման երաշխավորն է: Օրինագծի ընդունումը թույլ կտա բոլոր այդ հարցերը տեղափոխել իրավական դաշտ»,-ասել է Քոչարյանը:
Նա կրկին հաստատեց, որ Հայաստանն ամեն կերպ հասնելու է Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչմանը:
Փոփոխություններն ենթադրում են, որ Հայաստանը կկարողանա պայմանագրեր կնքել չճանաչված պետությունների հետ:

Парламент Армении в среду в первом чтении 88 голосами “за” принял законопроект “О внесении изменений в закон РА о международных договорах”. Еще до начала голосования председатель оппозиционной фракции “Наследие” Степан Сафарян заявил, что поскольку данный законопроект противоречит Венской конвенции о праве международных договоров, фракция не примет участие в голосовании.
Как сообщает парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, выступая в парламенте до принятия законопроекта, замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян заявил, что Армения является гарантом реализации прав человека в Арцахе. “Армения является гарантом реализации прав народа Карабаха на свободное перемещение, здравоохранение, образование и тд. Принятие данного законопроекта позволит перенести в правовую плоскость все эти вопросы”,- сказал Кочарян.
Он вновь подтвердил, что Армения всячески будет добиваться международного признания независимости Республики Арцах.
Изменения в закон РА о международных договорах предполагают, что Армения может заключить договора с теми государствами, которые не признаны международным сообществом.